Vrasja e Madrit Ulqinakut në Elbasan/ Zbardhen detaje të reja si edhe emrat e autorit dhe bashkëpunuesve

Vrasja e Madrit Ulqinakut në Elbasan/ Zbardhen detaje të reja si edhe emrat e autorit dhe bashkëpunuesve

Dhuna në familje – gjysma e grave vuajnë dhe e tolerojnë
Elbasan/ Policia finalizon operiacionin “Kalaja”
Nxënësit e Shkollës 9-Vjeçare Shefqet Tançi në rrethin e Bulqizes  bojkotojnë mësimin…

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë e ndodhur ditën e djeshme në Elbasan, ku u ekzekutua me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, 33-vjeçari Madrit Ulqianku.
Policia ka zbardhur dinamikën e ngjarjes, duke sqaruar se vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, ndërsa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë 18-vjeçari Ejdin Dino (i arrestuar) dhe 33-vjeçari Klaudjan Sallufi, i cili është shpallur në kërkim nga policia së bashku me autorin e ngjarjes.
Ndërkohë, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, personazhit të njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.
Njoftimi i policisë:
Vihet në pranga një 18-vjeçar, i përfshirë në konfliktin e çastit, gjatë të cilit mbeti i vrarë 33-vjeçari. Gjatë kontrollit fizik, 18-vjeçarit iu gjetën një mjet prerës (thikë) dhe një dorezë metalike.
Shpallet në kërkim autori i dyshuar i vrasjes dhe një person tjetër i përfshirë në konflikt.
Në vijim të informacionit të dhënë mbrëmjen e djeshme, për një konflikt të çastit, për motive të dobëta, të ndodhur në lagjen “Kongresi”, Elbasan, ku u vra me armë zjarri shtetasi M. U., 33 vjeç, banues në Elbasan, grupi hetimor pas hetimeve paraprake të kryera , ka zbardhur ngjarjen.
Nga hetimet e kryera rezulton se shtetasit H. P., 18 vjeç,  E. D., 18 vjeç dhe K. S., 33 vjeç, janë konfliktuar fillimisht verbalisht me shtetasin M. U. Më pas, shtetasi  H. P. dyshohet se ka qëlluar me armë zjarri pistoletë në drejtim të shtetasit M. U., i cili si pasojë e plagëve të marra, ka humbur jetën në vendngjarje.
Falë reagimit në kohë dhe veprimeve të shpejta dhe profesionale të shërbimeve të Komisariatit të Policisë Elbasan dhe të atyre të DVP Elbasan , si dhe falë krehjes së zonës dhe kontrolleve me shërbime të shumta policie, u bë e mundur kapja dhe arrestimi i njërit prej shtetasve të përfshirë në konflikt, shtetasit:
-E. D., 18 vjeç, banues në Elbasan, për veprën penale “Prodhimi, mbajtja,  blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta”, pasi gjatë kontrollit fizik të ushtruar nga shërbimet e Policisë, iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale, një thikë dhe një dorezë metalike.
Vijon puna intensive nga ana e shërbimeve të Policisë, për kapjen e 2 shtetasve të tjerë të shpallur në kërkim.
Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, vijon punën për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes.

COMMENTS

WORDPRESS: 0