Vijon dita e dytë e protestës/Maturantët: Nuk do ndalemi …

Futbolli shkëput nga situata e rrugës dhjetëra fëmijë të komunitetit rom dhe egjiptian në nevojë
Teksa po fliste për vrasësit e Azem Hajdarit, shihni çfarë po ndodh ‘live’ me Sali Berishën: Ti je autori…
20 rrugë për 20 gra të vrara”, aksioni i aktivisteve feministe mbrëmjen e djeshme (Foto Lajm)

Protesta e maturantëve ka vazhduar sot për të dytë ditë radhazi.Sot ata e nisën protestën përpara Ministrisë së Arsimit ku i kërkuan znj.Kushi  plotësimin e kërkesave të tyre që janë:

Ulja e pragut të pikëve nga 53 në 43(maksimalja) dhe ndryshimin e VKM-së, ku provimet e maturës të mbajnë peshën 40% dhe jo 50%.

Maturantët janë zhvendosur nga ambjentet para ministrisë së Arsimit tek godina e Kryeministrsë.

Ata e konsiderojnë të një niveli vështirësie të lartë testimin e matematikës.

Dje dhe sot protestës i janë bashkuar prindër dhe mësues, të cilët thonë se testimi që shkoi keq ka ndikuar dhe në gjendjen emocionale të maturantëve, të cilët brenda disa ditësh do të duhet të japin dhe provimin e lëndëve me zgjedhje.

Sot u njoftua që protesta do vijojë nesër në orën 17:00 pranë Miniatrisë së Arsimit.

Foto nga terreni

 

 

 

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0