Tërmeti në Tiranë, reagon Ministria e Mbrojtjes, tre shtëpi të dëmtuara në Xibër

Tërmeti në Tiranë, reagon Ministria e Mbrojtjes, tre shtëpi të dëmtuara në Xibër

Tiranë/ Të shtëna armësh në lokal, një person i plagosur
Në qiell të hapur dhe 7 muaj pa marrë bonusin e qirave, banorët e ish komunales në protestë: Veliaj mbaj premtimet
Tiranë/Plagosen 2 të rinj me armë zjarri

Ministria e Mbrojtjes ka reaguar në lidhje me tërmetin e fortë që goditi Shqipërinë në orët e vona të mbrëmjes së të dielës. Sipas IGJEUM, tërmeti kishte një magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter dhe epiqendër 3 km larg qytetit të Klosit. Nga informacionet paraprake raportohet për disa dëmtime të lehta në 3 banesa në Njësinë Administrative Xibër.

“Sipas të dhënave paraprake nga Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile dhe Igjeum, lëkundje tërmeti me magnitudë 4.7 Richter, me epiqendër 3 km në jug të Klosit janë ndier në të gjithë territorin e Shqipërisë. Sipas të dhënave të deritanishme raportohen disa dëme të lehta në Njësinë Administrative Xibër, Bashkia Klos. Të gjitha strukturat e Mbrojtjes Civile janë në gatishmëri dhe në kontakt të vazhdueshëm më të gjitha Bashkitë e vendit”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes

Ndërkohë që Emergjencat Civile raportojnë se “deri tani ka njoftime për demtime në 3 shtëpi të banueshme në Njesine Administrative Xibër”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0