Taksi të çuditshme? Zbuloni si do të jetë udhëtimi me to

Taksi të çuditshme? Zbuloni si do të jetë udhëtimi me to

Itali/ Shqiptari arratiset nga burgu natën e ndërrimit të viteve
Historia e Adelina Sejdinit, e përdorur dhe e braktisur nga shteti italian
Zbulon vajzën 15 vjeçare me të dashurin dhe i dhunon, përfundojnë në spital

Në pak vite, taksitë tradicionale mund të bëhen një kujtim i largët. Në 2024 taksia e parë ajrore në histori do të ngrihet në qiellin italian: quhet “Volocity” dhe prodhohet nga kompania gjermane Vlocopter. Një dron me përmasa njerëzore, i cili është një helikopter i vogël me dy vende me tetëmbëdhjetë rotorë në krye dhe i mundësuar nga nëntë bateri litiumi. Në fillim do të drejtohet nga një pilot, por në një hap të mëvonshëm ky i fundit do të zëvendësohet nga drejtimi në distancë. Pasagjerit do t’i duhet vetëm të përcaktojë destinacionin dhe taksia ajrore do të ngrihet për ta arritur atë. Eshtë e qartë se koha për të lëvizur nga një pikë në tjetrën në qytet do të jetë dukshëm më e shkurtër se ato të kërkuara nga lëvizja nga toka. Ai do të lëvizë me një shpejtësi maksimale prej 110 km / orë, duke u ulur dhe duke u ngritur nga njëzet portet, hapësira të vogla urbane të dedikuara për nisje dhe ulje: për shembull, nga aeroporti i Romës Fiumicino në qendër të kryeqytetit do të duhen 15 minuta. Testet e fluturimit tashmë janë kryer në Singapor dhe në aeroportin e Helsinkit dhe ndërtimi i portit të parë të ngarkesave në Fiumicino është planifikuar për të njëjtin vit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0