Tag: diskriminim

1 2 10 / 18 POSTS
“Gadjo”, projekti shqiptaro-kosovar teatral shtron pyetjen e vështirë, “A jemi ne një popull racist?”

“Gadjo”, projekti shqiptaro-kosovar teatral shtron pyetjen e vështirë, “A jemi ne një popull racist?”

“Gadjo”, drama nga autori Jeton Neziraj është bashkëpunimi i parë i Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” dhe Qendrës Multimedia (Prishti [...]
Protestë te materniteti i ri në Tiranë: ‘Shëndeti, jo veç nga mundësia për të paguar nën dorë mjekët!’

Protestë te materniteti i ri në Tiranë: ‘Shëndeti, jo veç nga mundësia për të paguar nën dorë mjekët!’

Organizata 'Drejtësi Sociale' në bashkëpunim me grupe të shoqërisë civile, organizoi sot para maternitetit 'Koço Gliozheni' në Tiranë një protestë sim [...]
Neglizhencë apo paaftësi? Vdekja në vetmi e nënës rome ngre dyshime për Spitalin e Neurokirurgjisë në Tiranë

Neglizhencë apo paaftësi? Vdekja në vetmi e nënës rome ngre dyshime për Spitalin e Neurokirurgjisë në Tiranë

E informuar për vdekjen e nënës së saj, Mimoza Alushi udhëtoi ditën e djeshme nga Fieri drejt Tiranës, për të nisur procedurat e tërheqjes së trupit. [...]
Zvogëlohet fondi për ndihmën ekonomike, ka diskriminim shprehet avokati

Zvogëlohet fondi për ndihmën ekonomike, ka diskriminim shprehet avokati

I ftuar në emisionin e mëngjesit në Scan TV,  avokati Gentian Sejrani diskutoi për vështirësitë e lidhjes së ndihmës ekonomike për familjet rome dhe e [...]
Dashuria nuk njeh moshë, por njeh ngjyrë: emisioni ‘Ka një mesazh për ty’ zbulon paragjykimet e dhimbshme

Dashuria nuk njeh moshë, por njeh ngjyrë: emisioni ‘Ka një mesazh për ty’ zbulon paragjykimet e dhimbshme

Në emisionin e sotëm të së Dielës Shqiptare në TV Klan, në rubrikën 'Ka një mesazh për ty', u prezantua rasti i një çifti me diferencë moshe. Orgesi f [...]
Djali që u bë viral në rrjet!/av. Sejrani: ‘Djali duhet të ishte në shkollë me bashkëmoshatarët e tij, qendrat rezidenciale kanë pasur raste abuzimi!’

Djali që u bë viral në rrjet!/av. Sejrani: ‘Djali duhet të ishte në shkollë me bashkëmoshatarët e tij, qendrat rezidenciale kanë pasur raste abuzimi!’

Në emisionin e mëngjesit të Euronews, av. Gentian Sejrani dha detajet e historisë së Besjan Rokos, djalit të mitur që në videon e parë të publikuar në [...]
Shëndetësia/ Pyetësori tregon problemet që hasin egjiptianët dhe romët

Shëndetësia/ Pyetësori tregon problemet që hasin egjiptianët dhe romët

Shëndetësia është një e drejtë themelore e njeriut. Sipas Ligjit Nr.10 107, datë 30.03.2009 “Për Kujdesin Shëndetësor në Republikën e Shqipërisë”: “Ç [...]
“Anxhela” treguesia mungesës së politikave për integrimin e grupeve vulnerabël

“Anxhela” treguesia mungesës së politikave për integrimin e grupeve vulnerabël

Në rubrikën Ka një Mesazh për ty, të datës 25 shtator 2022 të “E diela shqiptare” në Tv Klan, opinioni publik u njoh me rastin e Anxhelës, një grua ng [...]
24 qershori/ Minoriteti egjiptian, më shumë barazi dhe më pak diskriminim

24 qershori/ Minoriteti egjiptian, më shumë barazi dhe më pak diskriminim

Data 24 qershor simbolizon ditën e minoritetit egjiptian në Shqipëri e në mbarë Ballkanin. Kjo datë është vendosur në kujtim të Asamblesë së parë të e [...]
Legalizimi/ Familjet egjiptiane dhe rome peng të procesit

Legalizimi/ Familjet egjiptiane dhe rome peng të procesit

Një problematikë shqetësuese për familjet egjiptiane dhe rome mbetet përfundimi i procesit të legalizimit të objekteve tyre. Shumica e familjeve kanë [...]
1 2 10 / 18 POSTS