Sulmi në zemër/ 7 simptomat paralajmëruese një muaj më parë

Sulmi në zemër/ 7 simptomat paralajmëruese një muaj më parë

Tregu i fruta-perimeve, monopol.
Të mbledhur anembanë vendit, të rinjtë vazhdojnë të shtojnë kërkesat, për një arsim cilësor, pa pagesë, me kushte të përshtatshme për ta.
As më shumë e as me pak, krim kundër njerëzimit ,ajo që ndodh në fushat bujqësore të Shqipërisë

Sulmi në zemër është një urgjencë serioze dhe simptomat zakonisht shfaqen shpejt. Shenjat kryesore janë kryesisht dhimbje gjoksi dhe marrje mendsh. Megjithatë, hulumtimi i NHS Angli ka treguar se janë shtatë simptoma që mund të shfaqen një muaj para një ataku në zemër. Duke shkruar në revistën Circulation, mjekët zbuluan se më pak se një e treta e grave raportojnë siklet në gjoks përpara një ataku në zemër. Ekspertët në Universitetin e Arkansas për Shkenca Mjekësore zbuluan se 90% e pjesëmarrësve kishin simptoma të pazakonta më shumë se një muaj para sulmit në zemër dhe se këto u qetësuan pas ngjarjes.

Shtatë

më të zakonshmet ishin:
Çrregullimi i gjumit (48%)
gulçim (42%)
dispepsi (39%)
Ankthi (35.5%)
Duart ose këmbët e rënda/të dobëta (24.9%)
Ndryshimet në të menduarit (23.9%)
Humbja e oreksit (21.9%)
Duke folur për gazetën The Sun, një ekspert tha se ka një mori simptomash të tjera që njerëzit mund të vuajnë.
Shkencëtarët shpjegojnë se simptomat e zakonshme përfshijnë dhimbje gjoksi, shtrëngim në gjoks, rëndim në gjoks – gjë që mund të tregojë se muskuli i zemrës nuk po merr mjaftueshëm gjak të oksigjenuar. Mund të ketë gjithashtu dhimbje ose dobësi në këmbë dhe krahë – përsëri për shkak të qarkullimit të reduktuar, tha specialisti.Ai shtoi: “Simptoma të tjera të sëmundjeve kardiovaskulare mund të jenë gulçimi, rrahjet e zemrës (kur dikush mund të ndjejë rrahjen e zemrës)E para, tha ai, është “kardiake”, e cila lidhet me gjendjet që prekin zemrën.

E dyta, shtoi ai, është vaskulare, e cila i referohet kushteve që prekin enët e gjakut, si arteriet apo venat.

Presioni i gjakut

“Ngushtimi ose bllokimi i enëve të gjakut, për shembull për shkak të krijimit të pllakave, një gjendje e quajtur aterosklerozë, mund të kontribuojë në presionin e lartë të gjakut (hipertension). Enët e bllokuara të gjakut mund të çojnë më pas në një atak në zemër ose goditje nëse zemra ose truri janë të privuar nga oksigjeni, me sëmundjen e arterieve koronare që është shkaku kryesor i sulmeve në zemër ”, shtoi eksperti.

Rrezik i madh nga duhani
Kur bëhet fjalë për shkaktarët e sëmundjeve kardiovaskulare, një nga rreziqet më të mëdha është pirja e duhanit.
“Të tjerat përfshijnë mbipeshën dhe pirjen e tepërt të alkoolit. Përveç kësaj, mund të ketë faktorë metabolikë, të tillë si kolesteroli i lartë ose diabeti. Stresi i lartë mund të çojë në presion të lartë të gjakut, i cili është shkaktar i sëmundjeve kardiovaskulare dhe një faktor kontribues në sulmet në zemër. Ka shumë gjëra që mund të bëjmë për të menaxhuar stresin, të cilat mund të përfshijnë aktivitetin fizik ose kujdesin për mirëqenien mendore, duke përdorur teknika të tilla si meditimi.’

Ai shtoi se është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend lidhjet midis problemeve të shëndetit mendor, siç është depresioni, të cilat mund të kontribuojnë në një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës dhe të qarkullimit të gjakut.

“Nëse keni një të afërm të ngushtë me sëmundje të zemrës, shanset janë që edhe ju ta keni atë. Po kështu, hulumtimet tregojnë gjithashtu se njerëzit që janë të etnisë së zezë ose të Azisë Jugore kanë një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës” , shtoi ai. “Nëse vuani nga ndonjë nga simptomat e përmendura, atëherë duhet të vizitoni mjekun”, sugjerojnë ekspertët.

COMMENTS

WORDPRESS: 0