Studimi tregon se 1 miliard të rinj janë në rrezik për humbjen e dëgjimit

Studimi tregon se 1 miliard të rinj janë në rrezik për humbjen e dëgjimit

Gjykata dhe SPAK përplasen për masën e dytë të Bllakos
Përmbyten shtëpitë në bashkinë Dimal/Banorët e shqetësuar: Familjarët i kam të gjithë brenda, askush nga qeveria nuk vjen!
Covid-19/ Mjeku Ulqinaku qetëson shqiptarët: Kjo është e vetmja sfidë që nuk kemi kaluar…

Një studim i ri ka treguar se më shumë se 1 miliard njerëz janë në rrezik për humbjen e dëgjimit.

Kur bëhet fjalë për telefonat, muzikën, filmat dhe shfaqjet, është e zakonshme që adoleshentët dhe të rinjtë të dëgjojnë shumë me zë të lartë dhe shumë gjatë, sipas studimit të botuar të martën në revistën BMJ Global Health.

Lauren Dillard konsulent i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se ekspozimi ndaj zërit me një volum shumë të lartë mund të lodhë qelizat shqisore dhe strukturat në vesh.Sipas studimit, ndikim të madh kanë përdorimi i kufjeve, si dhe frekuentimi i vendeve të  argëtimit, si koncerte, bare dhe klube./

CNN/

COMMENTS

WORDPRESS: 0