Rritet numri i viktimave dhe të plagosurve në Stamboll, Erdogan: Sulm i pabesë, shpërthimi po hetohet

Rritet numri i viktimave dhe të plagosurve në Stamboll, Erdogan: Sulm i pabesë, shpërthimi po hetohet

Bej qe armiqtë tuaj të punojnë pa dashje në favorin tuaj. Qëndro larg nga zemërimi .. Ai dhemb ..!
FSHATI QË LINDI FISHTËN MBETET PA SHKOLLË
Shpërblime për Vitin e Ri, ja kush përfiton

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i referohet një sulmi terrorist në deklaratat e tij të para për shpërthimin vdekjeprurës në sheshin Taksim në Stamboll, pak para nisjes për në G20.

Presidenti turk e cilësoi sulmin si “tinzar”, duke theksuar se “policët tanë shkuan në vendin e krimit dhe të plagosurit tanë u dërguan në spitalet e zonës. Përpjekjet për të dorëzuar Turqinë dhe kombin turk përmes terrorizmit nuk do t’i arrijnë qëllimet e tyre.”

Erdogan njoftoi gjithashtu se gjashtë persona u vranë nga shpërthimi në sheshin Taksim. Të katër vdiqën në vendngjarje dhe të dy iu nënshtruan plagëve të marra në spital. Të plagosurit janë 53.

Deklarata e Erdoganit:

Pas sulmit të pabesë, policët tanë shkuan në vendin e krimit dhe të plagosurit tanë u dërguan në spitalet e zonës. Përpjekjet për të dorëzuar Turqinë dhe kombin turk përmes terrorizmit nuk do t’i arrijnë qëllimet e tyre.

Numri i fundit i raportuar është 6 të vdekur, 4 në vendngjarje dhe 2 në spital. Të plagosurit janë 53.

Do të ishte gabim të thuash se ky është padyshim terrorizëm, por indikacionet e para dhe informacioni që na solli komandanti im i parë është se këtu ka erë terrorizmi. Vlerësimet e para janë se një grua ka luajtur një rol në atë që ka ndodhur. Si shefi i policisë së Stambollit ashtu edhe guvernatori ynë po hetojnë shpërthimin dhe po analizohen kamerat nga vendi i ngjarjes. Më pas do të bëjmë njoftimet përfundimtare.

COMMENTS

WORDPRESS: 0