Reshje shiu dhe përmbytje, Ministria e Mbrojtjes: Merrni masa, pritet përkeqësim i situatës në 5 qarqe

Reshje shiu dhe përmbytje, Ministria e Mbrojtjes: Merrni masa, pritet përkeqësim i situatës në 5 qarqe

Aktivistja del kundër protestës për Klodian Rashën: Është çadër politike! Këto tragjedi ndodhin edhe në Francë dhe Itali..
Arrestohen 2 mjekë nga policia e Fierit / Emrat e mjekëve që pranuan ryshfet…
Vrasja në Elbasan/ Prokuroria ngre dyshime se vrasja ka ndodhur …

Ministria e Mbrojtjes ka dalë me një njoftim në orët e para të mëngjesit të sotëm ku bën të ditur se pesë qarqe të vendit mund të rrezikojnë përmbytjet.

Kjo për shkak të motit të keq që ka përfshirë vendin prej disa ditësh.

Në qarqet Shkodër, Lezhë, Kukës, Vlorë dhe Gjirokastër, pritet të ketë reshje intensive të cilat mund të sjellin vërshime të përrenjve dhe lumenjve të vegjël dhe përmbytje në zonat urbane.

“Duke marrë në analizë modelet e fundit të hartave meteorologjike, pritet që mbi vendin tonë në orët në vijim në qarqet Shkodër, Lezhë, Kukës, Vlorë dhe Gjirokastër, të ketë reshje intensive të cilat mund të sjellin vërshime të përrenjve dhe lumenjve të vegjël dhe përmbytje në zonat urbane.
Ministria e Mbrojtjes dhe Agjencia e Mbrojtjes Civile i bën thirrje pushtetit vendor të marrë masat e nevojshme për t’u paraprirë përmbytjeve apo rrëshqitjeve të dherave.
Ne do të jemi në monitorim të vazhdueshëm të të gjitha situatave që mund të krijohen, duke garantuar ndihmë të menjëhershme në çdo rast emergjence”, thuhet në njoftimin e Ministrisë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0