Protestë te materniteti i ri në Tiranë: ‘Shëndeti, jo veç nga mundësia për të paguar nën dorë mjekët!’

Protestë te materniteti i ri në Tiranë: ‘Shëndeti, jo veç nga mundësia për të paguar nën dorë mjekët!’

Neglizhencë apo paaftësi? Vdekja në vetmi e nënës rome ngre dyshime për Spitalin e Neurokirurgjisë në Tiranë
Elbasan/ Njoftim pune me preferenca raciale
“Gadjo”, projekti shqiptaro-kosovar teatral shtron pyetjen e vështirë, “A jemi ne një popull racist?”

Organizata ‘Drejtësi Sociale’ në bashkëpunim me grupe të shoqërisë civile, organizoi sot para maternitetit ‘Koço Gliozheni’ në Tiranë një protestë simbolike, si reagim ndaj vdekjeve të dy nënave në këtë spital. Protesta që nisi në orën 11 të paradites së sotme, tërhoqi vëmendjen e qytetarëve dhe mediave. Për të simbolizuar gruan shtatzanë, ata kishin vendosur një manekin të rrethuar me një varg parash të lyera me bojë të kuqe.

Në deklaratën për mediat, aktivistja Sidorela Vatnikaj u shpreh se, jeta e grave nuk mund të jetë në dorë të mundësisë për të paguar për shërbim shëndetësor. Kujtojmë se veç dy grave që humbën jetën javës së kaluar, një ngjarje tjetër tronditëse ndodhi në Elbasan, ku një grua vdiq pas një aborti në spital.325386008 585353889767656 4392464741230076680 n 325479469 3423690244576445 8112439901950244672 n IMG 6551

Një incident u shënua gjatë protestës, ku një person tentoi të largonte protestuesit nga muret e spitalit, duke thënë se ishte roje, por u has me kundërshtinë e protestuesve dhe medias sepse nuk kishte asnjë mjet identifikimi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0