Protesta në Tiranë/Qytetarët, poshtë diktatura

Protesta në Tiranë/Qytetarët, poshtë diktatura

“Edhe dy ditë kohë qeverisë”, pedagogët protestë para Korpusit, kreu i Sindikatës: Hyjmë në grevë urie nëse nuk marrim zgjidhje
Protestë/ Thirrje institucioneve, më shumë vëmendje ndaj fëmijëve
Në qiell të hapur dhe 7 muaj pa marrë bonusin e qirave, banorët e ish komunales në protestë: Veliaj mbaj premtimet

Qindra qytetarë u mblodhën pasditen e sotme para kryeministrisë për të protestuar kundër rritjes së çmimit të energjisë dhe të ushqimeve. Ata kërkuan që qeveria të marrë masa e të nderhyjë në këtë situate dhe se ato nuk mund të paguajnë shpenzimet e qeverisë. Protestesit theksuan gjithashtu që kjo protestë eshtë ekonomike dhe nuk ka lidhje me politikën madje partitë duhet të rrinë larg kësaj proteste kaq të bukur e të sinqertë.
Në protestë morën pjesë edhe disa njërëz të njohur të ekranit. Madje aktori Florjan Binaj ka lajmëruar më herët në faqen e tij duke i bërë thirrje opozitës të mos jetë pjesë e protestës “Mos bëni gafë të vini sepse në këtë pikë jemi edhe prej jush”
Ai shkruan:“Une do jem sot ne protesten kunder rritjes se cmimeve me qytetarë e qytetare qe duan t’i bashkohen. asnje anetar i opozites nuk eshte i ftuar dhe te mos beje gafe njeri te vije sepse ne kete pike jemi edhe prej tyre! Kjo eshte proteste qytetare jo politike apo partiake. As patronazhistet nuk lejohen!”
IMG 20211006 WA0034

COMMENTS

WORDPRESS: 0