Priten përmbytje/ Nga e diela rrezikohen zonat e ulëta në veriperëndim dhe pranë Vjosës në Vlorë

Britanikët boshatisin marketet pas njoftimit për ashpërsimin e masave antiCovid
Francë/Bullizmi në shkollë do të konsiderohet vepër penale
Pagat e punëtorëve/ Zgjedhin vendin e punës nga niveli i rrogës

Natyra duket se po punon për qytetarët, pasi muaji nëntor parashikohet të mbyllet me 2-fishin e sasisë së reshjeve, duke e shmangur në këtë mënyrë shtrenjtimin e energjisë elektrike
Lajda Porja: Shira intensivë priten sot gjatë natës dhe pothuajse gjithë dita e diel do të ketë rrebeshe dhe stuhi të forta ere. Reshjet do të jenë të pranishme deri në mesin e javës që vjen. Me përfundimin e këtij episodi që zgjat deri të enjten, kur pritet edhe ndërprerja e reshjeve, do të bien afërsisht në zonat malore rreth 200 milimetra shi më shumë, në zonat qendrore rreth 120 milimetra dhe në zonat jugore 150 milimetra. Kjo do të bëjë, nëse do të kryenim një analizë mujore, të kemi mesatarisht 2-fishin e reshjeve që duhet të bien, ku më problematike, ose reshje më të dendura priten sërish në zonat veriore duke ndryshuar përfundimisht dhe në mënyrë të menjëhershme dhe situatën në kaskada nga prurjet, kjo edhe për shkak se gjatë gjithë këtyre ditëve reshje të dendura ka patur Mali i Zi, gjë e cila i shërben dhe ushqen zona veri dhe verilindore ku duhet të bien reshjet. Me ndërprerjen e reshjeve do të kemi edhe mëngjese pak më të ftohta dhe nëse bëjmë një analize, nëntori mbyllet me temperature mesatare shumëvjeçare dhe reshjet jo vetëm bien sa norma, por tejkalohen pothuaj në gjithë territorin shqiptar. Kjo ka dy anë të medaljes. Së pari reshjet ndryshojnë për mirë situatën në kaskada dhe ndihmojnë Koorporatën Energjitike KESH, por pritet që të kemi përmbytje në disa zona të Ultësirës Perëndimore. Sidomos këto probleme do të raportohen menjëherë pas ditës së diel, për shkak të shirave të dendur.

 

top channel

COMMENTS

WORDPRESS: 0