Policia e Meksikës hap zjarr në protestën kundër femicidit

Policia e Meksikës hap zjarr në protestën kundër femicidit

George McLauren: E vetmja armë që mund te ndryshoje botën, është edukimi dhe morali.,
Moti i keq kërcënon seriozisht Italinë, alarm i kuq në dy rajone
Atalanta/Hajdutët në shtëpinë e Murielit gjatë ndeshjes kundër VillaRealit

Katër gazetarë të plagosur në përleshjet në qytetin e Karaibeve.

Vrasja e gruas 20-vjeçare ishte vrasja e fundit me bazë gjinore në Meksikë. Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë shprehur indinjatë pasi policia hapi zjarr ndaj protestuesve të cilët u përpoqën të futeshin me forcë në Bashkinë e Kankunit gjatë një demonstrate kundër krizës së femicidit në vend.

Katër gazetarë u plagosën në incident të hënën vonë, përfshirë dy që pësuan plagë me plumb. Tetë protestues thuhet se u arrestuan pas të shtënave.

Demonstrata u thirr pasi u gjet trupi i copëtuar i 20-vjeçares Bianca “Alexis” Lorenzana, disa ditë pasi ajo u zhduk. Ishte i fundit në një varg krimesh të ashpra kundër grave dhe vajzave në shtetin Karaibe të Quintana Roo.

Përafërsisht 10 gra vriten në Meksikë çdo ditë, duke nxitur protesta nga një lëvizje gjithnjë e më e hapur feministe për pamundësinë e dukshme të qeverive të njëpasnjëshme për të ndaluar dhunën.

Zhgënjimi i aktivistëve është përqendruar në presidentin aktual të majtë të vendit, Andres Manuel Lopez Obrador, i cili ka minimizuar çështjet gjinore dhe ka akuzuar kritikët feministë për aleatë me kundërshtarët e tij politikë konservatorë.

Fillimisht turma kishte menduar për një marshim paqësor, por më vonë mamaja e Lorenzanës kishte ndryshuar mendje duke ju thënë protestuesve: “Digjeni të gjitha, sepse Alexis do ta kishte bërë atë për ju.”

Gazeta Por Esto postoi një foto të një oficeri policie duke tundur një pistoletë në ajër. Agjentët e Gardës Kombëtare duket se kishin zënë pozicione rreth bashkisë së qytetit pas të shtënave.

Sipas guvernatorit të shtetit, Carlos Joaquin, përgjegjësia ishte e shefit të policisë lokale, i cili urdhëroi oficerët të hapnin zjarr për të shpërndarë turmën.

“Unë plotësisht hedh poshtë çdo kërcënim ose sulm kundër protestuesve. “Unë dhashë urdhra që të mos ketë sulme dhe asnjë armë në marshimet e planifikuara për sot. Unë do të hetoj personin e papërgjegjshëm që kundërshtoi urdhrin tim. ” tha Joaquin.

Dhuna e së hënës ishte gjithashtu incidenti i fundit në të cilin protestat feministe janë takuar me dhunë policore.

Në mes të shtatorit, policia në komunën e Atizapán në shtetin Meksikë sulmoi dhe rrahu një grup protestuesish. Policia e qytetit të Meksikës shpërndau dhe rrahu protestuesit që marshonin për Ditën Ndërkombëtare të Abortit të Sigurt. 

Dhe një ditë para protestës në Kankun, policia në komunën e shtetit Meksikë të Cuautitlan shpërndau një grup prej rreth 40 personash që protestonin kundër vrasjes së të 17-vjeçareje me emrin Amber Viridiana Uicab.

Asnjë autoritet lokale nuk ka marrë përgjegjësi për të shtënat e policisë. “Të gjithë thonë se nuk ishin ata,” tha një gazetar i Cancún, Alejandro Castro, i cili mbuloi protestën.

Dhuna pasqyroi gjithashtu një model dhune ndaj shtypit. Meksika është një nga vendet më të rrezikshme në botë për gazetarët. Tre gazetarë meksikanë janë vrarë në muajin e fundit, mes tyre Arturo Alba në Ciudad Juarez, Jesus Alfonso Pinuelas në Sonora dhe Israel Vazquez Rangel në Guanajuato.

Isa, një grua e re që mori pjesë në marshim, tha se nuk kishte parë kurrë një përgjigje kaq të dhunshme ndaj një proteste në Kankun. “Ata nxorën shumë më shumë oficerë policie këtë herë për t’u përpjekur të na frikësojnë, por ne nuk jemi të frikësuar.” ajo tha. “Frika jonë është tërbuar tani.”

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0