Piramidat  e Egjiptit u ndërtuan nga alienët/ Plas debati i fortë online

Piramidat e Egjiptit u ndërtuan nga alienët/ Plas debati i fortë online

30 vjeçari shqiptar ‘terrorizon’ Athinën, del në ballkon dhe qëllon me armë
Bizneset private/A është e ligjshme ti kërkojnë vaksina me detyrim punonjësve?
Çertifikata shëndetësore për lëvizjen e lirë të sigurtë në BE/ Kush janë vendet që përfitojnë?

Ministria egjiptiane e Bashkimit Evropian për Bashkëpunimin Ndërkombëtar Dr. Rania Al-Mashat dhe egjiptologu i njohur (studiues i historisë, gjuhës, letërsisë, fesë, arkitekturës dhe artit të lashtë egjiptian) Dr. Zahi Hawass, denoncuan komentin e Elon Musk se piramidat u ndërtuan nga alienët në mediat sociale.

Elon Musk, sipërmarrësi amerikan dhe biznesmeni që themeloi SpaceX në 2002, shkruajti në twitter se piramidat janë ndërtuar nga alienët.

Në një tjetër postim, Musk shpërndau një shkrim të BBC-së në lidhje me jetën e ndërtuesve të piramidës, duke thënë: “Ky artikull i BBC-së ofron një përmbledhje të arsyeshme për mënyrën se si u ndërtuan”.

Ministrja e Bashkimit Evropian për Bashkëpunimin Ndërkombëtar Rania Al-Mashat u përgjigj përsëri në twitter këtë të shtunë në të cilën shkruante:

“Unë ndjek punën tuaj me shumë admirim. Unë ju ftoj juve dhe Hapësirën X për të shqyrtuar shkrimet se si u ndërtuan Piramidat dhe gjithashtu të kontrolloni varret e ndërtuesve të piramidave. Të presim zoti Musk”, ka shkruar ajo.

Arkeologu egjiptian Zahi Hawass gjithashtu u përgjigj në një video të shkurtër në twitter, të postuar në mediat sociale, duke thënë se argumenti i Z. Musk ishte një halucinacion i plotë. Më tej ai shtoi se ka mbishkrime brenda Piramidës rreth punëtorëve që i ndërtuan piramidat, dhe se ata ishin egjiptianë dhe jo skllevër.

“Kam gjetur varret e ndërtuesve të piramidave që u tregojnë të gjithëve se ndërtuesit e piramidave janë egjiptianë dhe nuk ishin skllevër”-thotë ai.

Në një artikull të Revistës Harvard, ‘Kush i ndërtoi piramidat?” nga Jonathan Shaw, arkeologu Mark Lehner shkroi për “aparatet shoqërore” që ndihmuan në mobilizimin e punëtorëve egjiptianë për të ndërtuar piramidat.

Ai vuri në dukje se: “Njerëzit nuk ishin atomizuar, të veçantë, individë me lirinë politike dhe ekonomike që ne e konsiderojmë si të mirëqenë. Puna e detyrueshme varionte nga skllavëria deri një një sens të fortë të detyrimeve të komunitetit. Nëse ju do të ishit një i ri në një mjedis tradicional si ai, mund të mos keni një zgjedhje tjetër.

Piramidat u ndërtuan në Egjipt më shumë se 4,000 vjet më parë dhe janë disa nga arritjet arkitektonike më befasuese të njerëzimit. Ato u ndërtuan si varre për faraonët që sunduan me Egjiptin e lashtë. Ndër strukturat më të njohura është Piramida e Madhe e Gizës, që ndodhet në një distancë të shkurtër nga Sfinksi i Madh, (skulptura më e vjetër monumentale në Tokë) jashtë Kajros.

COMMENTS

WORDPRESS: 0