Përmbyten shtëpitë në bashkinë Dimal/Banorët e shqetësuar: Familjarët i kam të gjithë brenda, askush nga qeveria nuk vjen!

Përmbyten shtëpitë në bashkinë Dimal/Banorët e shqetësuar: Familjarët i kam të gjithë brenda, askush nga qeveria nuk vjen!

Tërmeti i 2019 u shkatërroi banesën, familja Kela në Shkodër jeton mes erës dhe shiut: Na ka rënë një pjesë e çatisë, ujin e heqim me kova! Apeli për ndihmë
Shemben dy pallate tek Rruga Ura, banorët: ‘Janë të banueshëm!’
Me armë zjarri me vete në lokal, pranga 43-vjeçarit me precedent të theksuar kriminal në Durrës (EMRI)

Lagjia “18 Nëntori” në Bashkinë Dimal (Ura Vajgurore) është nën pushtetin e ujit. Reshjet e dendura të rëna gjatë 24 orët e fundit kanë shtuar prurjet e lumit Osum i cili përgjatë gjithë rrjedhës së tij ka sjell probleme duke përmbytur toka bujqësore, biznese dhe banesa.

Ende nuk ka ndonjë reagim nga bashkia ndërsa banorët presin të alarmuar se çfarë do të ndodhë në orët në vijim. Gjatë një prononcimi për “Fax News”, një banori i zonës ka thënë i shqetësuar se shtëpia e tij ndodhet nën ujë ndërsa asnjë përfaqësues i qeverisë nuk është interesuar për të dhe familjen e tij.

Kliko këtu për të parë të plotë videon.

Çfarë familjarësh keni në banesë? “Gruan , nusen, djalin, nipçen…Nuk kemi ku të shkojmë, ska kush e bën pritën, na është mbytur i gjithë kati i parë i banesës nën ujë. Jemi 3-4 vite që po përmbytemi, duhet bërë prita askush nuk merr masa, qeveria erdhi kot, e kanë zanat ata. Kati i parë doli jashtë përdorimit edhe në katin e dytë lart kemi lagështirë. Gjithë familjen e kam brenda në shtëpi, një lagje komplet është e zhytur në ujë”, tha banori.

Burimi:FaxNews

COMMENTS

WORDPRESS: 0