Përmbledhje e ngjarjeve të sotme në Ukrainë

Përmbledhje e ngjarjeve të sotme në Ukrainë

Pensionistët/ Aksesimi e-albanias online, mision i pamundur
Covid-19 shton diskriminimin racor/ Aktivistja rrëfen ngjarjen e rëndë
Gramsh/ Alarmi që pritet të vijë nga Holta…

Dita u fokusua në kryeqytetin, Kiev. Forcat ruse hynë në periferi të qytetit të premten dhe po kërcënonin kryeqytetin ukrainas nga veriperëndimi dhe lindja në një sulm rrufe që me sa duket kishte për qëllim pushtimin e qytetit.
Ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se forcat e saj kishin marrë kontrollin e aeroportit strategjik Hostomel në veri-perëndim, ndërsa tanket ruse u filmuan nga vendasit në rrethin Obolonskyi rreth gjashtë milje në veri të qendrës së qytetit në mëngjes.
Vladimir Putin i kërkoi ushtrisë ukrainase të rrëzonte udhëheqjen e saj, të cilën ai e etiketoi si një “bandë narkomanësh dhe neo-nazistësh që janë vendosur në Kiev dhe kanë marrë peng të gjithë popullin ukrainas”.
Një burim i lartë i mbrojtjes amerikane informoi gazetarët e Pentagonit se ata besonin se Rusia kishte nisur një zbarkim amfib me mijëra këmbësoria detare në perëndim të qytetit kryesor bregdetar jugor të Mariupolit.
Presidenti Zelenskiy u lut për ndihmë ndërkombëtare dhe për fuqitë perëndimore që të veprojnë më shpejt për të ndërprerë ekonominë e Rusisë dhe për t’i ofruar Ukrainës ndihmë ushtarake. “Kur bombat bien në Kiev, kjo ndodh në Evropë, jo vetëm në Ukrainë,” tha ai. “Kur raketat vrasin njerëzit tanë, ato vrasin të gjithë evropianët.”
NATO do të dërgojë trupa shtesë të konsiderueshme në vendet në Evropën Lindore që janë pjesë e aleancës, tha sekretari i përgjithshëm i saj, Jens Stoltenberg. Ministrat e Mbretërisë së Bashkuar paralajmëruan se nuk do të ketë forca që do të shkojnë në vetë Ukrainë për të shmangur një luftë “ekzistente” midis Rusisë dhe perëndimit.
BE-ja dhe Britania e Madhe vendosën të ngrijnë asetet e huaja të Putinit dhe ministrit të tij të jashtëm, Sergei Lavrov. Nisma është kryesisht simbolike, por lëvizja nga Brukseli dhe Downing Street pasoi njohjen se apelet për veprim nga Volodymyr Zelenskiy duhej të dëgjoheshin

COMMENTS

WORDPRESS: 0