Një mollë në ditë, mban doktorin larg. Mit apo Fakt?

Një mollë në ditë, mban doktorin larg. Mit apo Fakt?

Nëna lehonë tregon për ditët në burg: ‘ka qenë e vështirë’
VKM/Përllogaritja e tarifës së studentëve të mjekësisë, do paguajnë edhe pritje-përcjelljet
Me dëshirë dhe me detyrim: Gratë e paguajnë ‘nën dorë’ aksesin në shëndetësi

Të gjithë e dinë shprehjen e njohur, “Një mollë në ditë e mban mjekun larg “.

Kjo u krijua për herë të parë në 1913, bazuar në një fjalë të urtë që në 1866.

Në fakt, revista Notes and Queries ishte e para që publikoi citatin origjinal: “Hani një kokërr mollë para se të flini, dhe do të lini mjekun pa punë”.

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e mollëve mund të mos shoqërohet në të vërtetë me më pak vizita te mjeku, por shtimi i mollëve në dietën tuaj mund të ndihmojë në përmirësimin e disa aspekteve të shëndetit tuaj.

Në të vërtetë, Mollët janë shumë të pasura në antioksidantë.

Studimet tregojnë se ngrënia e më shumë mollëve mund të shoqërohet me një rrezik më të ulët të disa gjendjeve kronike, përfshirë sëmundjen e zemrës.

Në fakt, një studim në mbi 20,000 të rritur zbuloi se konsumimi i sasive më të larta të frutave dhe perimeve me mish të bardhë, përfshirë mollët, lidhej me një rrezik më të ulët të goditjes në zemër.

Kjo mund të jetë për shkak të pranisë së flavonoideve që gjenden në mollë, të cilat janë përbërje që janë treguar për të zvogëluar inflamacionin dhe mbrojtur shëndetin e zemrës.

Mollët janë gjithashtu të mbushura me fibra të tretshme, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe niveleve të kolesterolit, të dyja këto janë faktorë rreziku për sëmundjen e zemrës.

Mollët gjithashtu janë lidhur me disa përfitime të tjera shëndetësore që mund të ndihmojnë në mbajtjen larg të mjekut:

Ndihmojnë për humbjen e peshës. Për shkak të përmbajtjes në fibra, mollët janë treguar të nxisin ndjenjën e ngopjes, ulin marrjen e kalorive dhe rrisin humbjen e peshës.

Përmirësojnë shëndetin e kockave. Studimet njerëzore, shtazore dhe provëzat kanë zbuluar se ngrënia e një sasie më të lartë të frutave mund të shoqërohet me rritjen e dendësisë minerale të kockave dhe një rrezik më të ulët të osteoporozës.

Ulin rrezikun e diabetit. Sipas një rishikimi të madh, ngrënia e një molle në ditë është e lidhur me një rrezik 28% më të ulët të zhvillimit të diabetit të tipit 2, krahasuar me mos ngrënien e mollëve fare.

 

Si përfundim, një mollë në ditë ka impakt pozitiv për shëndetin tuaj, por sikurse me çdo gjë tjetër asnjëherë nuk duhet tepruar.

 

Burimi: Healthline

COMMENTS

WORDPRESS: 0