Ne romët kemi emër – Reagon gazetari i komunitetit rom për termin “maxhup-gabel”

Ne romët kemi emër – Reagon gazetari i komunitetit rom për termin “maxhup-gabel”

Skadimi i pasaportave; Askush nuk lejohet të dalë jashtë vendit në 3 muajt e fundit
Robotët në industrinë e tregtisë ushqimore…
Drizë, Fier/ Bashkia vepron pas reagimit të familjeve rome

Denis Galushi, gazetari i Radio Kosovës ka reaguar për terminmaxhup-gabel”, duke iu referuar këtyre termave po përdoren edhe nëpër debate televizive. Informim.al ju sjell reagimin e plotë rrjetin sociale facebook Denis Galushit, i cili ka theksuar se romët janë vetmit rruzullin tokësor emrin etnik e kanë lidhur me qenien njerëzore.

Reagimi i plotë: “Nese termi pezhorativmaxhup-gabelnenkupton dicka tekeqe, e flliqur, e ulet, atehere me kete term nuk duhet teofendohemi ne, romet, sepse nuk i perkete ekskluzivisht romeve. Pra, mund te kemi:

maxhup/gabel shqiptar,

maxhup/gabelamerikan,

maxhup/gabel turk,

maxhup/gabel boshnjak…,

E nese perdoret ose deshirojne ta perdorin vetem per romet, atehere gabim e kane. Sepse ne, romet, kemi emer, dhe NUK duhet me te lejojme te identifikohemi me emra tjere pezhorativ.

Jemi i vetmi popull ne bote qe emrin etnik e kemi te lidhur me qenien njerezore. Pra, nga romishtja: rom-njeri, roma-njerez. Etnikisht jemi 30 milion rome ne bote, ndersa terminologjikisht 8 miliarde ne bote jane rome-njerez! Pra, nese i thoni dikujt mos u bo maxhup/gabel, ma mire kishte me qene me ju thone. Sillumire. Behu rom”.

P.S. Shprehja e lire ndonjehere mund te jeterealitet i hidhur, por nuk eshte ofenduese dhe jo e rrezikshme per shoqerine. Ndersa, ofendimi eshte lendues, nuk eshte realitet, por eshte i rrezikshem qe pastaj te shperthen ne dhune, dhe nuknenkupton shprehje e mendimit te lire.”- shkruhet statusin e tij.

8223E08B 5590 4984 951D 0346B1EC2328

Ndërsa shqipëri Organizata Shoqërisë Civile kanëdenoncuar nëpërmjet një deklarate gjuhën diskriminuese përdorur nga z. Spartak Ngjela ndaj protestuesëve dheveçanërisht minoritetit Rom!

Vrasja e Klodian Rashës nga njëefektiv i Policisë shtetit nxiti një sërë protestash zgjatëndisa ditë, ku pati përplasje me forcat e policisë. Qindra rinj, ndër ta edhe minorenë u shoqëruan komisariate, madje u ushtrua edhe dhunë fizike ndaj tyre.

I ftuar një emission, datën 14.12.2020, z. Ngjela shprehet ndër tjera se protestatjanë barbarizma, cilat janë përfshirë persona paguar, fëmijë, i përkasin minoritetit Rom.

COMMENTS

WORDPRESS: 0