Mjekët  e traumës në protestë në mbështetje të kolegëve të arrestuar  – mos na paragjykoni

Mjekët e traumës në protestë në mbështetje të kolegëve të arrestuar – mos na paragjykoni

Sot nisin gjobat për targat në veri të Kosovës, Kurti dhe Vuçiç takim urgjent në Bruksel
Nënat shqiptare vendosin rekordin në Europë, kujdesen më shumë se kudo tjetër për fëmijet e tyre/ Numri i grave të papuna rritet
Has/Shoferi hidhet nga kamioni, nuk i punonin frenat

Sot në orët e paradites mjekët kanë zhvilluar një protest  kundër paragjykimit të bluzave të bardha nga media dhe gjyqësori. Shkak u bë arrestimi i dy mjekëve në spitalin e Traumës  S.M. dhe E.S, të cilët ishin përmendur në një telefonatë së kanë marrë para për të kryer një ndërhyrje kirurgjikale. Mjekët ofruan mbështetjen për kolegët dhe  theksuan  se bluzat e bardha nuk duhet të arrestohen, pasi problem nuk qëndron te ata por tek sistemi. Ndërkaq ata u distancuan edhe  nga çdo lloj veprimi korruptiv

Mjeku Kirurg Myftar Torba u shpreh se për t’i dhënë fund  korupsionit, në  rradhët e bluzave të bardha, duhet që  të aplikohet autonomia spitalore, ku mjekët paguhen në bazë të performancës dhe  fluksit që përballojnë.

Një  infermiere nga Shkodra dhe  2 mjekë  të spitalit të Traumës në Tiranë ranë në pranga, pasi kishin operuar kundrejt parave  një prej të plagosurve në masakrën e Velipojës ku  4 persona humbën jetën dhe 2 të tjerë mbetën të plagosur.

I ndaluari është 40-vjeçari nga Shkodra, Fatbardh Dyli, me akuzën “Korrupsion aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike” pasi ka paguar mjekun ortoped dhe kolegun e tij anestezist për të operuar të birin e plagosur Ermilind Dylin.

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0