Mesazhi i fortë i kryeministrit Rama/ Deri tani 16 të vdekur, përleshje të ashpra ndërmjet forcave të Armenisë dhe Azerbajxhanit

Mesazhi i fortë i kryeministrit Rama/ Deri tani 16 të vdekur, përleshje të ashpra ndërmjet forcave të Armenisë dhe Azerbajxhanit

Mungesa e sinjalistikës në rrugë, rrezik për nxënësit
Elbasan/ Pema e veçantë me lëng flakë të kuq si gjaku
Kërkesat e biznesit të Kosovës: Hiqni pagesat e skanerit, terminalit, njihni certifikatat

Kryetari i Përgjithshëm i OSBE-së, Kryeministri dhe Ministri i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Edi Rama, bëri thirrje për urgjencë de-përshkallëzimi i situatës për konfliktin mes Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Unë i nxis të gjithë të përfshirët të kthehen menjëherë në armëpushim para se numri i njerëzve i këtij konflikti të rritet më tej,” tha Rama.

Kujtojmë se deri tani mediat e huaja raportojnë për të paktën 16 viktima të vrarë në luftimet më të këqija midis forcave Azerbajxhanase dhe Armene duke rritur frikën e paqëndrueshmërisë në një rajon që siguron rrugë thelbësore tranziti për gaz dhe naftë në tregun ndërkombëtar.

Armenia deklaroi ligjin ushtarak dhe urdhëroi mobilizimin total të ushtrisë së saj të dielënn pasi pretendoi se kishte shkatërruar disa aeroplanë dhe tanke Azerbajxhanë në përleshjet e mëngjesit herët.

Ajo akuzoi Azerbajxhanin për kryerjen e sulmeve ajrore dhe artilerike në një rajon të diskutueshëm, Nago-Karabak, që është njohur ndërkombëtarisht si territor Azerbajxhan, por që u shkëput në 1991 dhe drejtohet nga Armenët etnikë. Azerbajxhani tha se kishte kundërsulmuar në përgjigje të bombardimeve armene.

Përplasjet nxitën një turmë diplomacie për të parandaluar një ndezje të një konflikti dekada të vjetër midis Armenisë së krishterë me shumicë dhe kryesisht Azerbajxhanit Mysliman, me Rusinë që bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe një fuqi tjetër rajonale, Turqinë, duke thënë se do të mbështeste Azerbajxhanin.

Zyrtarët ushtarakë armenë kanë raportuar të paktën 10 viktima nga ana e tyre.

Zyrtarët në Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit, thanë se një numër i paspecifikuar i civilëve të tyre ishin vrarë dhe gjashtë të plagosur, dhe Nago-Karabak tha se 16 të stafit të tij ushtarak ishin vrarë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0