“Mes varferise dhe semundjes”: Apeli i nënës së fëmijëve me çrregullime të sjelljes

“Mes varferise dhe semundjes”: Apeli i nënës së fëmijëve me çrregullime të sjelljes

Aksident i katërfishtë – Fushë-Krujë, katër makina përplasen kokë më kokë me njëra-tjetrën
Çuditen mjekët. 11-vjeçares i zhduket tumori i pashërueshëm
FNSH dhe Policia aksion “blic” në Elbasan, kontrolle për personat në kërkim

Familja Madhi prej disa vitesh gjendet mes varfërisë dhe sëmundjes. Zonja Resmie nëna e 4 femijeve banon  në një banesë të vogel me qera në qytetin e Elbasanit.

Ajo rrëfen për Informim.al sfidat dhe vështirësitë me të cilat i është dashur të përballet gjatë këtyre  viteve.Situata socio-ekonomike bëhet edhe më e vështirë me 2 fëmijët ,të cilët vuajnë nga çrregullime të sjelljes. Hera-herës agresivë,hera-herës të pangrënë përshkojnë jetën e kësaj nëne fatkeqe. Pagesa e qerasë,medikamentet e fëmijëve janë të pamjaftueshme kundrejt 30.000 lekëve të pagesës së paaftësisë së fëmijëve.E vetme, dhe pa të ardhura e me fëmijë të sëmurë Znj.Resmie nuk i mbetet gje tjeter veçse t’i bëje apel Bashkisë Elbasan për të përfituar në një nga programet e strehimit “Bonusi i Strehimit” për të paguar qeranë, si dhe t’i beje apel Ministrisë së Shëndetësisë për kurim jashtë vëndit për djalin 10 vjeçar.

COMMENTS

WORDPRESS: 0