Lumi Vjosa del nga shtrati/Shtëpitë në Fitore, Novoselë e Levan janë nën pushtetin e ujit (Video)

Lumi Vjosa del nga shtrati/Shtëpitë në Fitore, Novoselë e Levan janë nën pushtetin e ujit (Video)

B(l)eta punëtore akuzohet nga dembelët.
Sindikata/ Gardianët detyrohen të punojnë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe psikologjike
Elbasan/ Vendoset sekuestro preventive ndaj pasurive me vlerë 3.5milion euro/ Zbulohet emri i pronarit

Dalja nga shtrati e lumit Vjosa si pasojë e reshjeve të dendura të shiut ka përmbytur toka bujqësore dhe  dëmtuar banesa .

Në Novoselë lumi ka dalë nga shtrati dhe ka përmbytur 7 banesa, ndërkohë që 4 të tjera janë përmbytur në Fitore, të cilat ishin të ndërtuara në shtratin e lumit. Prefekti i Vlorës, Flamur Mamaj më një lidhje për Report Tv bëri me dije se situata në Fitore, argjinatura në urën e Mifolit është çarë dhe ndërkohë po punohet për bllokimin e saj. Mamaj tha se niveli i ujit në lumin Vjosa është në pikë kritike dhe rrezikohen banesat e tjera pranë bregut të lumit.

Pamje me dron nga përmbytjet në afërsi të lumit Vjosë në disa fshatra të Levanit , të cilët banorët e tyre kanë pësuar  dëmtime në tokat bujqësore dhe banesa.

Pamje me dron nga zonat e përmbytura. Burimi: Kristaq Kico Thana

Në Levan janë 30 familje të përmbytrura dhe të evakuuara pasi rrezikohet shëndeti i tyre.

Gjithashtu në Fier dalja  e lumit Vjose  nga shtrati ka krijuar probleme edhe per ujin e pijshem ne qyetin e Fierit.

Lidhur me këtë Drejtori i Ujësjellësit Petrit Kanani ka dhënë një konferencë për shtyp me mediat  duke dhënë sqarime për këtë situatë.

Mos pasje te furnizimit të qyetarëve me ujë të pijëshëm  kërkojmë mirëkuptimin e gjithë qytetarëve  për reduktimin që do të kemi  në furnizmin e tyre me   ujë të pijëshëm” – ka thënë drejtori i ujësjellësit  Fier Petrit Kanani .

“Sot ka pasur furnizime të reduktuara kjo situatë ka ndodhur nga  përmbytja  e lumit të Vjosës,e cila ka   preku edhe ujësjellësin ose  burimin kryesor te ujësjellësit  në Kafaraj .

Jemi në gadishmëri të plotë që menjëherë me terheqjen e lumit Vjosa  për të bërë pastrimin e të gjithë puseve  dhe të fillojmë normalizimin e situatës   për furnizimin  me ujë të qytetarëve të Fierit.”- ka vijuar më tej ai.

Ndërkohë, si pasojë e dëmtimit të urës së Mesaplikut, 300 banorë kanë mbetur të izoluar dhe të tjerë që nuk kanë mundur të kthehen mbrëmjen e djeshme në shtëpi e kanë kaluar natën në automjetet e tyre. Në zonën e quajtur ‘Bishti i Malit’, aks që lidh Vlorën me Selenicën ka prezencë të ujit në rrugë dhe patrullat janë në terren duke informuar drejtuesit që të mos kalojnë pasi është e rrezikshme.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0