“Lufta vazhdon” Ukraina mbledh forcat për të çliruar vendin nga okupimi rus

“Lufta vazhdon” Ukraina mbledh forcat për të çliruar vendin nga okupimi rus

Komisioneri për të Drejtat e Njeriut/ Shtetet duhet t’i japin një shtysë të re të drejtave të fëmijëve
Netanyahu, kryeministri Izraelit falenderon edhe Shqipërinë për suportin
FIFA përgatit shirita dore me mesazhe të ndryshme sociale të cilat do të mbahen nga futbollistët në Botërorin e Katarit

Ukraina është zotuar të vazhdojë luftën kundër Rusisë, një ditë pasi ushtria e saj rimori qytetin jugor Kherson.

Duke folur në një samit të Azisë Juglindore në Kamboxhia të shtunën, ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se lufta për çlirimin e vendit të tij do të vazhdojë.

“Ne po i fitojmë betejat në terren. Por lufta vazhdon”, citohet të ketë thënë ai. “Unë e kuptoj që të gjithë duan që kjo luftë të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur. Ne jemi sigurisht ata që e dëshirojmë atë më shumë se kushdo”.

Të premten, ushtria ukrainase hyri në Kherson, një qytet port strategjik në Detin e Zi, pas tërheqjes së forcave të saj nga Moska.

Ky ishte një nga qytetet e para të Ukrainës që ra në duart e ushtrisë ruse pasi pushtoi Ukrainën në shkurt.

“Për sa kohë që lufta vazhdon, dhe ne shohim Rusinë duke mobilizuar më shumë rekrutë dhe duke sjellë më shumë armë në Ukrainë, ne sigurisht do të vazhdojmë të llogarisim në mbështetjen tuaj të vazhdueshme”, tha Kuleba.

COMMENTS

WORDPRESS: 0