Lee Elder,profesionisti i golfit që u përball me racizmin në fushën e lojës

Lee Elder,profesionisti i golfit që u përball me racizmin në fushën e lojës

Për shkak të neglizhencës, gruaja rrezikoi gishtat e dorës
“Ndaloni epidemitë e vdekjeve të panevojshme”- Urrejtja ndaj komuniteteve kontribuon në rritjen e numrit të vetëvrasjeve të romëve
Fjala e Emirit të Katarit: Të festojmë për 28 ditë diversitetin dhe atë që na bashkon

Golfi dhe sporti janë më të varfër pas vdekjes së 87-vjeçarit të Lee Elder. Një i huaj për shumë njerëz, por për fat të mirë jo për të gjithë. Në vitin 1975, Lee Elder ishte lojtari i parë me ngjyrë i golfit që luajti në Augusta Masters, gara më tradicionale në faqen e dheut. Për këtë ai u kërcënua vazhdimisht me vdekje. Turneu Masters është për golfin siç është Wimbledon me tenisin. Në 1974, ky profesionist i lindur në Dallas në 1934 fitoi garën e tij të parë në PGA Tour, Monsanto Open. Prandaj, vitin e ardhshëm, Lee nuk mund të mos thirrej në Augusta (Mjeshtrat mund të marrin pjesë vetëm me ftesë me shkrim), në shtetin amerikan të Xhorxhias. Tiger Woods as nuk kishte lindur ende dhe të shihje një lojtar afrikano-amerikan në tempullin e bardhë të golfit dukej si një herezi.

Nuk kishte media sociale që të vepronte si shpërthyes anonim, por nuk mungonin kërcënimet me vdekje. Dy në veçanti ishin aspektet elokuente të kohës së tij të parë në Augusta. E para: Plaku mori me qira dy shtëpi pranë Magnolia Lane, adresa e klubit ku luhet Masters. Vendbanimi i dyfishtë ishte i nevojshëm për të mos lejuar që dikush që donte të vdiste të dinte se ku flinte çdo natë. “Vrasësi juaj pas çdo peme në fushë” Rrethana e dytë është edhe më emblematike e atmosferës që mbretëronte në atë Mjeshtër.
Në vitin 2005, Elder i tha CNN se kishte marrë një kërcënim të qartë në prag të largimit të tij. Mesazhi thoshte “Kontrollo me kujdes pas çdo peme në fushë”. Nga seriali: Kush ju vret mund të jetë kudo.

Ky lojtar shpejt mësoi të jetonte me racizëm. Përpara se të luante një turne (tashmë si profesionist), Lee u detyrua të ndryshonte në parkingun e një klubi, sepse qasja për njërëzit me ngjyrë ishte e ndaluar. Një herë tjetër një spektator mori topin e tij në garë dhe e hodhi larg në vende të pista.
Me këto ambiente dhe histori që e prisnin, Lee Elder mbylli dy xhirot e para të jetës së tij në Augusta Masters me 74 dhe 78 goditje.Por nuk ka rëndësi pasi për atë ditë flitet sot dhe përgjithmonë. Elder luajti katër herë të tjera në Masters (vendi më i mirë i 17-të në 1979). Në total në karrierën e tij ai luajti 448 gara në PGA Tour, duke fituar pesë. Ai ishte gjithashtu lojtari i parë me ngjyrë i golfit që konkurroi në një Kupë Ryder (1979). Ishte në Augusta në prill 2021 kur ai u shfaq për herë të fundit në jeshile në moshën 87-vjeçare, i lidhur me makinën që e ndihmoi të merrte frymë vitet e fundit.
Me Jack Nicklaus dhe Gary Player ai hapi Turneun Masters si titullar nderi. Atë ditë të gjithë e brohoritën, duke përfshirë ndoshta nipërit apo stërnipërit e atyre që donin ta vrisnin dyzet vjet më parë.

Lee Elder dhe bastet (të fituara) me të bardhët

Ai lindi në Dallas më 14 korrik 1934, në moshën nëntë vjeçare humbi babanë – i vrarë në Gjermani gjatë Luftës së Dytë Botërore – dhe nënën. Tre vjet më vonë ai e gjeti veten duke lëvizur nga një geto në tjetrën përpara se të dërgohej në Los Angeles, Kaliforni për të jetuar me tezen e tij. Aty filloi rrugëtimin e tij për në fushën e gjelbër. Pastaj gara e parë e vërtetë që luajti ishte vetëm në moshën 16-vjeçare.
“Kam fituar jetesën time duke sfiduar lojtarët e bardhë nga klubi – kujtoi ai shumë vite më vonë – të cilët nuk besonin se një njeri me ngjyrë mund t’i mposhtte. Një herë godita nëntë vrima në 38 goditje duke luajtur në njërën këmbë, një tjetër 41 duke luajtur në gjunjë”.
20211130 105930

Përktyer e përshtatur nga Tgcom

COMMENTS

WORDPRESS: 0