La Casa de Papel: Ide nga fansat sesi do jenë sezonet në vazhdim.

La Casa de Papel: Ide nga fansat sesi do jenë sezonet në vazhdim.

Bojkoti në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” Elbasanit Pedagogët: Na plotësoni kushtet
Fshati pa shkollë në Pogradec! 15 nxënës në Peshkëpi në kërkim të një mësuesi! Banorja: Kanë ikur nuset me fëmijët të jetojnë me qira për t’i shkolluar
Alarmante: Elbasani renditet i dyti nga varfëria

Në La Casa de Papel tashmë kanë ndodhur disa vdekje tragjike pasi grabitja e dytë i profesorit nuk po shkon sipas planit. Pas sezonit të katërt, fansat kanë parashikuar se ngjarjet do të shkojnë si më poshtë:

Helsinkin (luajtur nga Darko Perić) një personazh i preferuar që nga prezantimi i tij në sezonin e parë të La Casa de Papel, fansat parashikojnë se do të jetë personazhi që do të vdesë pasi spiunoi disa të dhëna inteligjente nga sezoni i katërt. Fansat mbetën të shtangur kur Nairobi (Alba Flores) u vra nga vrasësi Gandía (José Manuel Poga) në fund të sezonit të katërt, pavarësisht se shpëtoi nga një përballje e ashpër në seritë e mëparshme. Ndërkohë, fansat mbetën në ankth kur Palermo (Rodrigo de la Serna) pothuajse u verbua nga xhami i thyer, si dhe zbuloi se Berlini (Pedro Alonso), ishte vrarë. Shumë fansa besuan se megjithëse Berlini bëri një paraqitje në formën e kthimit në sezonin e katërt, Berlini për fat të keq e ka përmbushur shkatërrimin e tij.

Nairobi

Sezoni i pestë i serisë emocionuese Netflix nuk është konfirmuar ende nga Netflix, por fansat tashmë po spekulojnë se çfarë do të vijë pasi sezoni përfundoi me disa pyetje pa përgjigje. Për më tepër, vdekja tragjike e Nairobit në krahët e Helsinki ilustroi lidhjen e tyre përgjatë serive të kaluara të serialit. Sidoqoftë, teoritë e fansave janë duke e transferuar Helsinkin si personazhi tjetër i madh, i cili do të sakrifikohet për të përmbushur qëllimin e La Casa de Papel  në sezonin e pestë. Këto teori fansat i shprehën në forumin e diskutimit në internet Reddit. Redditor Boguizanogu postoi në faqen e tij se: “Unë personalisht mendoj se ose Palermo ose Helsinki do të vdesë. Ndjehem sikur njëri prej tyre do të sakrifikojë veten për tjetrin sepse kjo do të ishte një mënyrë shumë e fuqishme për të treguar se ata në fakt kujdesen për njëri-tjetrin. ” Vdekja e Helsinkit mund të jetë basti më i sigurt pasi ai ka arritur të mbetet relativisht i pangopur gjatë gjithë rrjedhës së serialit. Edhe pse, siç dëshmohet nga vdekja e Nairobit pavarësisht se u shpëtua nga vdekja në pjesën e tretë, shkrimtarët e La Casa de Papel nuk kanë frikë të përfshijnë si personazhet e tyre ashtu edhe audiencën në situata emocionale. Edhe pse fansat kanë përpiluar listat e tyre të vdekjeve të mundshme në kapitujt e ardhshëm të serialit, posteri origjinal vazhdoi duke theksuar disa situata të mundshme ku vriten shumë personazhe. Ata shtuan: “Nëse Helsinki vdes, do ta linte zemrën e Palermos përsëri të thyer dhe kjo do ta bënte shumë të madhe një paralele me të që të lëndohej nga vdekja e Berlinit. “Nëse Palermo vdes Helsinki do të ishte dëmtuar shumë herë (duke marrë parasysh vdekjen e Oslo, Nairobi dhe tani Palermo) dhe kjo thjesht nuk do të ishte e drejtë për të.” Pjesët tre dhe katër e thrillerit spanjoll prezantuan tashmë disa anëtarë të rinj të kastit për të përhapur dramën ndërnjerëzore dhe për të hedhur në kthesat më dramatike shikuesit ndërsa seritë vazhdojnë. Sidoqoftë, fansat treguan se vdekja e Palermos dhe Helsinki mund të kishin pasoja të mëdha emocionuese në të gjithë serialin që tashmë e ka futur ekipin e Profesorit përmes traumave të mjaftueshme për të zgjatur një jetë. Disa fansa të tjerë kritikuan tashmë narrativën e ngatërruar dhe vrimat e shumta të komplotit në serialet më të fundit, duke theksuar disa situata të ndezura me vrasësin e pandalshëm, Ganda. Vdekjet e papritura mund të shërbejë vetëm për të shkaktuar zjarret e zhgënjimit të fansave në seri. Publikimi spanjoll Marca dhe komentet nga kasta e aktorëve të La Casa de Papel duket se tregojnë se serialet pesë dhe gjashtë do të jenë kryevepra, kështu që fansat janë duke pritur për konfirmim për vazhdimin e serialit nga Netflix.

COMMENTS

WORDPRESS: 0