Kush janë drejtuesit e talibanëve?

Kush janë drejtuesit e talibanëve?

Shannen Doherty: “Të kesh kancer nuk do të thotë që nuk mund të punoj, vazhdoj të luftoj për të qëndruar gjallë”
‘Katar’ 2022/– Kupa e Botës që thyen të gjitha traditat dhe… me gjyqtare femra! Gjithçka duhet të dini për botërorin që nis të dielën
8 vjeçarja e pastrehë bën detyrat në shi, por më pas ndodhë mrekullia

Zyrtarët e lartë të talebanëve u takuan të shtunën për bisedime me pleqtë dhe politikanët për formimin e një qeverie të re.

Politikat e brendshme të talibanëve dhe udhëheqja e tyre prej kohësh të fshehura – edhe gjatë sundimit të tyre nga 1996 në 2001. Por France 24 ka bërë një historik të drejtuesve politik të talibanëve, në bazë të informacioneve të deri tanishme:

– Haibatullah Akhundzada, udhëheqësi suprem 

Haibatullah Akhundzada u emërua udhëheqës i talebanëve pas vrasjes së paraardhësin e tij, Mullah Mansour Akhtar, në 2016, nga një sulm me dron.

Para se të ngjitej në radhët e lëvizjes, Akhundzada ishte një figurë fetare e profilit të ulët. Ai mendohet se u zgjedh për të shërbyer më shumë si një figurë shpirtërore sesa një komandant ushtarak.

Pasi u emërua udhëheqës, Akhundzada mori besimin e shefit të Al-Kaedës Ayman al-Zawahiri, i cili e mbuloi klerikun me lëvdata-duke e quajtur atë “emir të besimtarëve”.

Akhundzada ishte ngarkuar me sfidën e madhe të bashkimit të një lëvizjeje militante që u thye për pak kohë gjatë luftës së ashpër të pushtetit pas vrasjes së Akhtar, dhe zbulimin se udhëheqja kishte fshehur vdekjen e themeluesit të talebanëve Mullah Omar për vite me radhë.

Profili i tij publik është kufizuar kryesisht në publikimin e mesazheve gjatë festave islame.

– Mullah Baradar, bashkëthemelues

Abdul Ghani Baradar u rrit në Kandahar – vendlindja e lëvizjes talebane.

Ashtu si shumica e afganëve, jeta e Baradarit u ndryshua përgjithmonë nga pushtimi sovjetik i vendit në fund të viteve 1970, duke e shndërruar atë në një kryengritës.

Ai besohej se ka luftuar krah për krah me klerikun Mullah Omar.

Të dy themeluan lëvizjen talebane në fillim të viteve 1990 gjatë kaosit dhe korrupsionit të luftës civile që pasoi tërheqjen sovjetike.

Pasi regjimi taleban u rrëzua në 2001 nga forcat e udhëhequra nga SHBA, Baradar ka qenë në mesin e një grupi të vogël kryengritësish që iu afruan udhëheqësit të përkohshëm Hamid Karzai për të njohur administratën e re.

LEXO  Oligarkët shtojnë të ardhurat

I arrestuar në Pakistan në vitin 2010, Baradar u mbajt në paraburgim derisa u lirua nën presionin e Shteteve të Bashkuara, në vitin 2018 dhe u zhvendos në Katar.

Ai u emërua shef i zyrës politike të talebanëve dhe mbikëqyri nënshkrimin e marrëveshjes së tërheqjes së trupave me Shtetet e Bashkuara.

– Sirajuddin Haqqani, Rrjeti Haqqani 

Djali i një komandanti të famshëm nga xhihadi anti-sovjetik, Sirajuddin Haqqani dyfishohet si zëvendëskryetar i talebanëve dhe kreu i rrjetit të fuqishëm Haqqani.

Rrjeti Haqqani është një grup terrorist i përcaktuar nga SHBA, i parë prej kohësh si një nga fraksionet militante më të rrezikshme në Afganistan.

Grupi është famëkeq për përdorimin e sulmeve vetëvrasëse dhe besohet se ka orkestruar disa nga sulmet më të profilit të lartë në Kabul gjatë viteve.

Rrjeti akuzohet gjithashtu për vrasjen e zyrtarëve të lartë afganë dhe rrëmbimin e qytetarëve perëndimorë të – përfshirë ushtarin amerikan Bowe Bergdahl, i liruar në vitin 2014.

Të njohur për pavarësinë e tyre, egërsinë e mendjemprehtësisë dhe marrëdhëniet e aftë për biznes, Haqqanis operojnë në malet e thepisura të Afganistanit lindor, ndërsa kanë një ndikim të konsiderueshëm mbi këshillin udhëheqës të talebanëve.

– Mullah Jakub, pasardhësi 

I biri i bashkëthemeluesit të talebanëve Mullah Omar, Mullah Yaqoob kryeson komisionin e fuqishëm ushtarak të grupit, i cili mbikëqyri rrjetin e gjerë të komandantëve në terren të ngarkuar me kryengritjen.

Babai i Yaqoob gëzonte statusin e kultit si udhëheqës i talebanëve, dhe kjo linjë e fuqishme e bën atë një figurë bashkuese në lëvizje.

Sidoqoftë, spekulimet mbeten në lidhje me rolin e saktë të Yaqoob – me disa analistë që argumentojnë se emërimi i tij në vitin 2020 ishte thjesht kozmetik.

COMMENTS

WORDPRESS: 0