Kush ishte Ivana Trump/ Pak nga jeta e gruas së parë të ish presidentit Trump

Kush ishte Ivana Trump/ Pak nga jeta e gruas së parë të ish presidentit Trump

Viti që ndryshoi jetën përgjithmonë…
Vdes në mënyrë tragjike i riu shqiptar në Francë, telefonata e fundit me familjarët
Athinë, një masakër anti-rome vazhdon prej dy ditësh

Ivana Trump, gruaja e parë e ish-presidentit amerikan Donald Trump, vdiq në Nju Jork në moshën 73-vjeçare. Sipërmarrëse, personazh televiziv dhe modele, ajo mbeti e lidhur me Trump nga viti 1977 deri në vitin 1990. “Ajo ishte një grua e mrekullueshme, e bukur dhe e jashtëzakonshme që bëri një jetë fantastike dhe frymëzuese. Krenaria dhe gëzimi i saj ishin tre fëmijët e saj, Donald Jr., Ivanka dhe Eric.

Siç raportojnë mediat amerikane, paramedikët e Manhattanit duke iu përgjigjur një thirrjeje urgjente për një arrest kardiak , ata e gjetën gruan në banesën e Upper East Side ku ajo jetonte.
Lindur në vitin 1949 në Çekosllovaki , Ivana Marie Zelnickova ishte martuar me Trump në martesën e dytë: burri i parë, Alfred Winklmayr , ishte një instruktor skish,me të cilin kur u martua mori nënshtetësinë e Austrisë dhe la pas Çekosllovakinë. Pas një qëndrimi në Kanada, ajo ishte vendosur në SHBA: në vitin 1977 u martua me Trump. Ivana dhe Donald luftuan për të qenë në qendër të vëmendjes së mediave , të dy protagonistë të elitave sociale të Nju Jorkut me të që ndoshta më shumë se ai kontribuan në ndërtimin e imazhit të markës Trump si sinonim i magjisë në biznes. Zyrtarisht përgjegjëse për projektimin e ndërtesave në Korporatën Trump, znj. Ivana Trump kishte filluar menjëherë të punonte përkrah bashkëshortit të saj në një seri të projekte të profilit të lartë të pasurive të paluajtshme , duke përfshirë ndërtimin e Kullës Trump në Manhattan, Resortin e Kazinosë Trump, Taj Mahal në Atlantic City dhe blerjen prej 400 milionë dollarësh të Hotel Plaza në Central Park.

Çifti qëndroi i martuar deri në vitin 1990: ishte Marla Maples, biondja “pjeshkë nga Gjeorgjia” me të cilën Trump kishte nisur një lidhje klandestine që kulmoi me lindjen e vajzës së katërt Tiffany, e cila shkaktoi ndarjen. Divorci i kishte dhënë materiale tabloideve dhe e bëri Ivanën një heroinë të “Klubi i grave të para” (ndër të tjera kishte një pjesë në filmin me të njëjtin emër të vitit 1996): në një dëshmi të bujshme Ivana e kishte akuzuar Donaldin se e kishte përdhunuar atë edhe më vonë ai specifikoi se fjalët e saj nuk duheshin marrë fjalë për fjalë.
Si beqare, ajo kishte përdorur zgjuarsinë e saj të biznesit për një sërë sipërmarrjesh, duke përfshirë një linjë veshjesh, bizhuterish dhe produkte bukurie. Ajo nuk mbeti vetëm, në vitin 1995 ajo u martua me biznesmenin italian Riccardo Mazzucchelli , por martesa dështoi pas dy vitesh dhe ajo ngriti një padi 15 milionë dollarësh për shkelje të kontratës për injorimin e klauzolës së konfidencialitetit të marrëveshjes paramartesore. E famshme është edhe historia e dashurisë me një italian tjetër, kontin Roffredo Gaetani , pronar i Ferrarit në Lond Island, i cili vdiq në një aksident automobilistik në vitin 2005. Midis 2008 dhe 2009, martesa e saj e fundit me aktorin dhe modelin Rossano Rubicondi , i cili vdiq në vitin 2021: dasma prej 3 milionë dollarësh me 400 të ftuar u organizua nga Donald Trump dhe vajza e saj Ivanka Trump ishte shoqëruesja e nuses. Në kurrikulën televizive të Ivana Trump është edhe pjesëmarrja, në vitin 2010, në reality show-n “Ishulli i të famshmëve”.
20220715 145039

20220715 145020

COMMENTS

WORDPRESS: 0