Koha e përbindëshave/ Mesazhi rrëqethës i gjyshit të Jonadës: Kam respektuar kodet e Gegërisë!

Koha e përbindëshave/ Mesazhi rrëqethës i gjyshit të Jonadës: Kam respektuar kodet e Gegërisë!

Pezullohet nga detyra shefi i ‘OFL’, nxori sekretin hetimor
Moti i keq ‘pushton’ vendin! Bie bora e parë në Theth! Fryhen Drini, Buna e Mati! Disa fshatra pa drita, përmbytje në Shkodër, 400 ha nën ujë! Evakuohen 2 familje
‘’Unë 5 mijë lekë kam gjithë ditën, këtyre aq iu shkon një pije”, studentja ‘skanon’ gjendjen:

Vrasja me skaf e 7-vjeçares Jonada Avdia në Potam të Himarës nga komisari Arjan Tase, tronditi thellë opinionin publik, por gjithashtu preku rëndë familjarët e vogëlushes. 
I pikëlluar, gjyshi i Jonadës, një njeri fisnik, jep mesazhin e tij dhe falenderon shqiptarët për mbështetjen. Ai ka bërë thirrje që ajo që i ndodhi mbesës së tij të mos përsëritet dhe asnjë familje shqiptare të mos të duhet të përballet me një dhimbje të tillë. “Unë nuk kam dashur të jem njëri prej atyre që e konverton tragjedinë në një shoë mediatik. Kam respektuar kodet e Gegërisë dhe të fisit tim të njohur të fshatit ‘Berishë’.
Përkushtimi i shqiptarëve dhe pjesëmarrja e tyre brenda e jashtë kufijve është ngushëllimi im familjar. Ata dua t’i falenderoj pafundësisht e përjetësisht që jetuan me mua këtë tragjedi familjare duke i dhënë përmasa kombëtare.
Ju jam mirënjohës për këtë dokumentar që po realizoni dhe nëpërmjet tij të lartësojmë Jonadën tonë të shtrenjtë si një përmendore e kohës së përbindëshave të pushtetit dhe që nëpërmjet dokumentarit t’u themi një mesazh shqiptarëve: – Kjo që ndodhi me Jonadën të mos përsëritet kurrë me tek asnjë familje shqiptare. Ne respektojmë kodin e heshtjes”, është shprehur ai.

COMMENTS

WORDPRESS: 0