‘Katar’ 2022/– Kupa e Botës që thyen të gjitha traditat dhe… me gjyqtare femra! Gjithçka duhet të dini për botërorin që nis të dielën

‘Katar’ 2022/– Kupa e Botës që thyen të gjitha traditat dhe… me gjyqtare femra! Gjithçka duhet të dini për botërorin që nis të dielën

Nëna, heroinë e heshtur / Mbledh kanaçe për tu kujdesur për nipërit
Plazh për festa! Vendas e të huaj lahen në det në Vlorë
Arrestohen 3 të mitura – Rrahën një vajzë dhe incizuan skenën

Të gjitha traditat thyhen në një moment. Përtej kritikave për Botërorin e organizuar në Katar, që pritet të nis këtë të dielë, ky kompeticion i rëndësishëm do të mbahet mend për disa momente të veçanta e që sigurisht shënon një pikë kthese në historinë e futbollit. Imazhi tradicional i asaj që jemi mësuar prej kohësh, të picës, birrës dhe TV në ballkon tani më nuk do jetë prezent në këtë botëror. Të paktën për të gjithë banorët e hemisferës veriore do të shijojnë Botërorin e tyre të parë dimëror me oxhakun e ndezur dhe shpresën se spektakli që do të na dhurojnë 32 finalistët do të na ngrohë të gjithëve.
Tabloja e fundit e 32-të
“Katari është një vend e shkrirjes së shumë kulturave…”, janë mësuar të thonë shumë nga ata që kanë vizituar këtë vend që ka një sipërfaqe prej vetëm 11.637 km2 dhe një popullsi prej 2.657.000. Ata priten të shikojnë skuadrat më të mira të planetit në përpjekjet e tyre për të fituar titullin, në një turne që për shumë arsye do të jetë i veçantë.
Botërori që nis të dielën e ardhshme është edhe i fundit që zhvillohet me 32 skuadra… Nga viti 1982 deri në vitin 1998 u zhvillua faza finale me 24 skuadra (përpara se të ishte 16) për t’u rritur nga viti 2002 në 32 dhe nga turneu i radhës do të shkojë në 48.
fundit për Ronaldon, Messin?
Cristiano është 37 vjeç, Lionel 35… I pari ka arritur në gjysmëfinale të një Botërori, i dyti madje në finale (2014), por asnjëri prej tyre nuk e ka ngritur kupën. Ngushëllimi i tyre i vetëm janë kampionatet kontinentale që fituan (Euro 2016 dhe Copa America 2021).
Më 6 tetor, Lionel Messi papritmas vendosi të rrëfejë atë që tifozët e Argjentinës nuk donin të dëgjonin… “Me siguri, ky Botëror do të jetë i fundit im,” tha ai në një intervistë televizive dhe tifozët e Albiceleste po jetojnë me ëndrrën e rikthimit në fron pas 36 vitesh (1986 Meksikë).
Nga ana tjetër, Cristiano Ronaldo më 22 shtator paralajmëroi se “…udhëtimi im nuk ka përfunduar ende. Dua të jem i pranishëm në Kupën e Botës (2022), por edhe në Kampionatin Evropian (2024). 2026 duket shumë larg dhe logjikisht kjo do të jetë edhe performanca e tij e fundit në një Botëror. Argjentina (Grupi 3) dhe Portugalia (Grupi 8) janë në dy drejtime të ndryshme dhe mundësia e vetme që ata do të takohen do të jetë nëse arrijnë në gjysmëfinale ose në finale. Ky skenar ka shumë të ngjarë për Argjentinën, por jo për portugezin…

Gjyqtare femra për herë të parë
Arbitri francez së bashku me Salima Mukansaga nga Ruanda dhe Yoshimi Yamashita nga Japonia do të bëjnë histori në Katar pasi janë zgjedhur për të gjykuar ndeshjet e Kupës së Botës, ndërkohë që prezenca e femrave në arbitrim nuk ndalet me kaq. Brazilianja e lajmeve Karen Dryas Medina nga Meksika dhe amerikanja Kathryn do të jenë gjithashtu.
Gjithsej 36 gjyqtarë, 69 ndihmës gjyqtarë dhe 24 gjyqtarë VAR janë përzgjedhur nga FIFA për turneun.
Parashikimet japin një kampion nga Amerika Latine
Kompanitë e basteve janë ndër ato që festojnë në mes të krizës pasi kanë pasur një rritje prej 25% vetëm në gjysmën e parë të vitit (nga 10.2 miliardë euro në gjysmën e parë të 2021 shkuan në 12.8 miliardë në 2022) dhe me botën Kupa afër, shifrat pritet të rriten. Llogaritë do të bëhen në fund, por tani për tani janë me interes shanset e dhëna për fituesin e mundshëm. Brazili ishte dhe mbetet favorit, ndërsa në vendin e dytë Franca dhe Argjentina alternojnë me Anglinë.
Mungesa të mëdha
Si në çdo turne, edhe në këtë Botëror ka mungesa të bujshme si nga ekipet ashtu edhe nga sportistët. Duke u nisur nga grupet, pas Botërorit në Rusi, Italia është jashtë.
Italianët (me 4 Botërorë) zuri vendin e 2-të në grupin e tyre pasi u tejkalua nga Zvicra dhe në play-off, kur të gjithë prisnin që ne të kishim një finale të madhe kundër Portugalisë, ata humbën 1-0 nga Maqedonia e Veriut.
Jashtë është edhe Mohamed Salah, i cili u eliminua në play-offin afrikan nga Senegali i Sadio Mane.
Franca ka humbjet më të rëndësishme pasi mbetën jashtë N’Golo Kante, Paul Pogba, dy mesfushorët kryesorë mbrojtës në rrugën drejt titullit në vitin 2018…
Gjermania ka humbjen e Reus, i cili ishte edhe një herë i pafat (për shkak të lëndimeve ka humbur 5 turnetë e fundit të mëdhenj), ndërsa në Angli lindën humbjet mungojnë Chilëell, Rees.
Grupet
Australia dhe Kosta Rika ishin skuadrat e fundit që përfunduan enigmën e 22 pjesëmarrësve të Kupës së Botës pasi eliminuan Perunë dhe Zelandën e Re në ndeshjet e play-off qershorin e kaluar.
Shorti nuk nxori asnjë “grup vdekjeje” me përjashtim të të 5-it ku janë Spanja (plotësisht e rinovuar) dhe Gjermania, por kemi disa çifte që kanë shumë interes. Finalja e madhe do të jetë të dielën më 18 dhjetor.

VAR, teknologjia e vijës së golit dhe jashtë loje gjysmë automatike
VAR, teknologjia e vijës së golit janë në jetën tonë prej disa kohësh. Offside gjysmë i automatizuar (SAOT) që do t’i shtohet veçorisë VAR, përdor kamera të shumta për të gjurmuar lëvizjet e lojtarëve plus një sensor në top dhe do të shfaqë shpejt imazhe 3D në ekranet e fushës për të ndihmuar tifozët pozicionin e lojtarit. Çdo stadium në Katar do të ketë 12 kamera të brendshme të sinkronizuara për të monitoruar 29 pika të dhënash në trupin e secilit lojtar 50 herë në sekondë. Të dhënat përpunohen duke përdorur inteligjencën artificiale për të krijuar një linjë 3D jashtë loje e cila i dërgohet ekipit të zyrtarëve të VAR.
FIFA shpërndan shumë para
Për një Botëror për të cilin u shpenzuan më shumë se 200 miliardë dollarë (ndërtimi i stadiumeve dhe infrastrukturës), 450 milionë dollarë që FIFA do t’u japë 32 finalistëve mund të duken si të pavlera, por sigurisht që janë të ardhura shumë të rëndësishme. Skuadra fituese do të largohet nga Emiratet me një çek prej 42 milionë dollarësh, ndërsa vendi i dytë do të marrë në shtëpi një total prej 32 milionë dollarësh.
Vendi i tretë do të korrë 27 milionë dollarë, ndërsa i katërti 25 milionë dollarë. Nga vendi i 5-të deri në të 8-tën, çdo konfederatë do të marrë 17 milionë, nga e 9-ta në të 16-tën 13 milionë dhe ekipet nga vendi i 17-të në të 32-tën do të marrin një shumë prej 9 milionë dollarësh.

Përshtati në shqip, Shqiptarja.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0