Ju jetoni në një vend të lirë, mund të digjni një Kur’an para një xhamie/ Digjet qyteti pasi aktivistët e ekstremit të djathtë…

Ju jetoni në një vend të lirë, mund të digjni një Kur’an para një xhamie/ Digjet qyteti pasi aktivistët e ekstremit të djathtë…

Durrës Bulevardi Dyrrah, problemi i përditshëm i drejtuesve të automjeteve
Shefi i OKB i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar: Të ulet gjuha e urrejtjes.
Idajet Beqiri zbulon bisedën që fundos Sali Berishën, ja çfarë i tha Azem Hajdari babait të Fatmir Haklajt për vrasjen e Shkëlqimit

Më shumë se 300 protestues hodhën gurë në drejtim të policëve dhe dogjën goma në qytetin jugor të Suedisë të premten në mbrëmje pasi qarkulloi një video e ndjekësve të politikanit ekstrem të djathtë danez Rasmus Paludan duke djegur Kur’anin pranë një prej xhamive të qytetit.

Policisë së Malmos i ishte kërkuar leje nga Rasmus Paludan, udhëheqësi i partisë ekstremiste të Danimarkës Hard Line për të mbajtur një protestë anti-islamike. Leja u mohua të mërkurën, dhe Paludan u ndalua në një makinë të premten pasdite dhe i është ndaluar hyrja në Suedi për dy vjet.

Por kjo nuk i ndaloi mbështetësit e tij të filmonin veten duke djegur Kur’anin dhe duke shkelmuar një kopje tjetër rreth sheshit kryesor të Malmo-s, për të cilin tre prej tyre u arrestuan nën dyshimin e krimeve të urrejtjes.

Gjatë trazirave, Samir Muric, një hoxhë i shquar në Malmo, në hapësirën midis policisë dhe protestuesve, iu lut atyre të ndalonin së shkaktuari trazira. Muric, gjithashtu ka dënuar protestuesit në faqen e tij në Facebook. “Ata që po veprojnë në këtë mënyrë nuk kanë asnjë lidhje me Islamin. Thirrjet e tyre të mbushura me‘ la ilaha ill Allah ’dhe‘ Allahu Akbar ’, janë vetëm shpërthime që nuk i nënkuptojnë, sepse nëse do t’i kishin menduar vërtet, nuk do të kishin vepruar kështu”, shkruan ai.

Në mesin e protestuesve, ishte e qartë se shumë prej muslimanëve dhe arabëve ishin kundër trazirave. “Nuk më pëlqen kjo, sepse arabët, ata po mashtrojnë komunitetin tonë këtu në Suedi, sepse një danez dogji një Kur’an“, u ankua një burrë, i cili u rrit në Malmo nga prindër libanezë. “Dhe kjo është ajo që ata dëshirojnë. Ata duan që ne të jemi kështu. Unë kurrë nuk e kam parë këtë në jetën time. Jam i shokuar.”

Policët u përpoqën të kontrollojnë situatën duke shpjeguar arrestimet e tyre të mëparshme. “Policia nuk u dha atyre (aktivistëve të ekstremit të djathtë) leje për të bërë asgjë,” siguroi një oficer një turmë të vogël, por të zemëruar të mbledhur rreth tij.

Sipas Patric Fors, një zëdhënës për shtyp i policisë së Malmo-s, qetësia nuk ishte kthyer në zonë deri rreth orës 3 të mëngjesit të së shtunës. “Disa policë janë plagosur lehtë dhe nuk kam raporte për ndonjë protestues që të jetë plagosur. Tani kemi 13 të dyshuar të kërkuar për trazira, pesë prej tyre janë arrestuar, por të gjithë tani janë liruar. ”

Gazeta Sydsvenskan raportoi se 15 njerëz u mbajtën brenda natës të premten.
Shumë dëshmitarë shprehën shqetësimet e tyre se si djegia e Kur’anit dhe reagimi i zemëruar ndaj tij mund të ndryshojë qytetin.

Amar Mohsen, një 18-vjeçar, nëna e të cilit është ruse dhe babai i të cilit është irakian, tha se politikanët në qytet duhet të kishin bërë më shumë për të dënuar planet për të djegur Kur’anin. “Politikanët në Suedi thonë: Eshtë një e drejtë njerëzore. Bëni çfarë të doni. Ju jetoni në një vend të lirë. Ju mund të digjni një Kur’an para një xhamie. Nuk është ashtu. Do të prekë shumë njerëz dhe mendoj se do të jemi më të përçarë”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0