Jargaviteni kur flini/ Ja si mund ta ndaloni atë

Jargaviteni kur flini/ Ja si mund ta ndaloni atë

Largimi i mjekëve në drejtim të gjermanisë…
Mjekët vazhdojnë të kërkojnë kartën e shëndetit
Covid-19/ Ndërron jetë avokati në Berat

Jargavitje është kur ka pështymë të tepërt që del nga goja e një personi dhe ne të gjithë e bëjmë këtë herë pas here. Por a e dini se kur kjo dukuri ndodh rregullisht ose tepër, mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje në zhvillim ose ndonjë keqfunksionimi që po ndodh në trup?

 

Studiues në Bright Side vendosën të zbulojnë se cilat janë arsyet e jargavitjes dhe si mund ta ulim ose ta ndalojmë atë të ndodhë.

 

Kur flemë muskujt e fytyrës, si dhe reflekset, janë plotësisht të relaksuar. Meqenëse pështyma akumulohet në gojë ndërsa ne flemë, ajo mund të fillojë të pikojë ngadalë sepse muskujt e relaksuar të fytyrës e nxjerrin në një gojë pak të hapur. Prandaj, në fund kemi një jastëk të lagur që nuk është shumë i rehatshëm për të fjetur.

 

Jargavitja ose hipersalivimi mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje neurologjike ose rezultat i bllokimit të hundës. Gjithashtu, njerëzit që tashmë kishin probleme me shëndetin, si një goditje në tru, priren të jargaviten më shpesh dhe më tepër.

Si ta zvogëloni ose ndaloni derdhjen e ujit?

  1. Pastroni sinuset tuaja.

Një nga arsyet kryesore të jargavitjes në gjumë është bllokimi i hundës, i cili e bën një person të marrë frymë përmes gojës dhe mund të çojë në jargavitje. Pastrimi dhe zhbllokimi i sinuseve të hundës mund të jetë një mënyrë e mirë për të mos pasur një jastëk të lagur çdo natë. Këtu janë disa mënyra që mund të ndihmojnë në heqjen e sinuseve tuaja:

Një dush i nxehtë do të pastrojë hundën dhe do të lejojë frymëmarrjen normale gjatë natës;

Vajrat esencialë, veçanërisht ato që përmbajnë eukalipt, do t’ju ndihmojnë të merrni frymë më lirshëm dhe gjithashtu t’ju ndihmojnë të flini më mirë;

Përdorimi i produkteve që ndihmojnë në pastrimin e sinuseve si Vick’s Vaporub do të zhbllokojë hundën dhe do të lejojë rrjedhje më të mirë të ajrit.

Gjithashtu, sigurohuni që të trajtoni ndonjë infeksion të hundës sapo të shfaqet. Përndryshe, mund të përfundoni duke marrë ndërlikime të ndryshme, të tilla si një hundë e bllokuar përjetësisht, për shembull.

 

  1. Ndryshoni pozicionin tuaj të gjumit.

Kjo mund të tingëllojë mjaft e qartë, por gjumi në shpinë është një pozicion ku e gjithë pështyma e prodhuar nga trupi juaj qëndron në gojën tuaj dhe nuk derdhet. Anasjelltas, nëse flini në krah ose në bark, pështyma e akumuluar ka të ngjarë të dalë nga goja dhe të lagë jastëkun.

 

Nëse mendoni se është shumë e vështirë të qëndroni në një pozicion për tërë natën, provoni të ndryshoni pozicion për të stabilizuar trupin tuaj.

 

  1. Kontrolloni për apnea të gjumit.

Apnea e gjumit është një çrregullim i madh ku frymëmarrja e një personi nuk shkon aq mirë sa duhet. Kjo, nga ana tjetër, çon në një gjumë të ndërprerë vazhdimisht, zgjim gjatë natës, një ndjenjë lodhjeje në mëngjes dhe një ndjenjë përgjumjeje gjatë gjithë ditës.

 

Zhytja dhe gërhitja janë treguesit kryesorë të apneas në gjumë. Nëse keni ndonjë dyshim se mund të keni këtë çrregullim, kontaktoni mjekun tuaj për të diskutuar në thellësi. Mos harroni se faktorë si pirja e duhanit rrisin rrezikun e marrjes së çrregullimit dhe problemet me frymëmarrjen në përgjithësi.

 

  1. Humbni peshë shtesë.

Pesha shtesë luan një rol vendimtar në procesin tuaj të gjumit. Më shumë se gjysma e popullsisë në SHBA që vuajnë nga apnea e gjumit janë mbipeshë.

 

  1. Përdorni pajisje speciale.

Konsultimi me një mjek mund t’ju ​​ndihmojë të merrni pajisjen e duhur për gojën tuaj që do të ndihmojë në uljen e jargavitjes. Këto mund të jenë pajisje të ndryshme dentare që sigurojnë një mbyllje më të mirë të gojës ose ndihmojnë në gëlltitje dhe, për këtë arsye, ju ndihmojnë të flini më mirë.

 

  1. Sigurohuni që të merrni ilaçin e duhur.

Nëse jeni duke marrë ndonjë ilaç, sigurohuni që ai të mos shkaktojë prodhimin e pështymës së tepërt. Disa antibiotikë, për shembull, mund të shkaktojnë hipersalivim dhe të jenë arsyeja e jargavitjes së tepërt.

 

  1. Mbaje kokën lart.

Mbajtja e kokës në një jastëk më të lartë ndërsa jeni duke fjetur mund të zvogëlojë jargavitjen. Prandaj mos hiqni jastëkun kur shkoni në shtrat dhe sigurohuni që të ndiheni rehat duke e vendosur kokën mbi të.

 

  1. Merrni parasysh operacionin.

Ndonjëherë mjekët mund të rekomandojnë ndërhyrjen kirurgjikale dhe heqjen e gjëndrave. Zakonisht ndodh kur ka çështje serioze neurologjike që fshihen pas hipersalivimit. Sigurisht, para se ta bëni, çdo mjek do të dëshirojë të provojë së pari metoda jo-kirurgjikale dhe të ofrojë operacion vetëm në rast se të parët nuk ndihmojnë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0