Homazh në sheshin “Skënderbej”, qytetarët nderojnë Irvanën e vrarë

Homazh në sheshin “Skënderbej”, qytetarët nderojnë Irvanën e vrarë

Janë vënë në pranga tre të rinj nga Shkodra pasi u kapën në flagrancë në tentativë për të përfituar nëpërmjet mashtrimit shumën prej 130,000 eurosh. Qytetaret, Jasmin Pepaj 40- vjeç, Rezart Pepaj 31-vjeç dhe Sherif Kadroviç 36-vjeç , banues që të tre në Shkodër kryenin veprimtarinë kriminale të mashtrimit në disa biznese të ndryshme. Në kuadër të këtij operacioni, u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 142 600 euro. Njoftimi i Policisë: Finalizohet operacioni policor i koduar “Signal”. Operacioni, për goditjen e një grupi që kryente veprimtarinë kriminale të mashtrimit, me qëllim përfitimin. Vihen në pranga 3 shtetas nga Shkodra, të cilët u kapën në flagrancë në tentativë për të përfituar nëpërmjet mashtrimit, shumën prej 130 000 eurosh. Gjatë kontrolleve në banesat e tyre, u gjetën dhe u sekuestruan 12 600 euro të tjera. Drejtoria Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Drejtorinë e Forcës së Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit dhe me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, kanë organizuar dhe finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Signal”. Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë për veprën penale “Mashtrimi”, kryer në bashkëpunim, më shumë se një herë, shtetasit: -J. P., 40 vjeç, R. P., 31 vjeç dhe Sh. K., 36 vjeç, të tre banues në Shkodër. Drejtoria Hetimore kishte siguruar informacione falë inteligjencës informative, se disa shtetas kryenin veprimtarinë kriminale të mashtrimit, në disa biznese të ndryshme. Këta shtetas prezantoheshin si njerëz të rëndësishëm në strukturat e shtetit, për të përfituar shuma të konsiderueshme parash në euro. Bazuar në këto informacione, Drejtoria Hetimore në Policinë e Shtetit referoi materialet në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila regjistroi procedimin penal për veprën penale “Mashtrimi”, kryer në bashkëpunim. Si rezultat i përdorimit të metodave speciale të hetimit dhe bazuar në provat e mjaftueshme të siguruara, në kuadër të operacionit policor të koduar “Signal”, këta shtetas u arrestuan në flagrancë, në tentativë për të përfituar me anë të mashtrimit, në një biznes në Tiranë, shumën prej 130 000 eurosh. Gjatë kontrolleve të ushtruara në banesat e shtetasve të arrestuar, u gjetën dhe u sekuestruan, në cilësinë e provës materiale, 12 600 euro të tjera, të përfituara nga veprimtaria kriminale e mashtrimit. Në total, në kuadër të këtij operacioni, u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 142 600 euro. Në lidhje me këtë rast, nga Drejtoria Hetimore në Policinë e Shtetit, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, është ngritur një grup i posaçëm hetimor, për thellimin e hetimeve, me qëllim identifikimin dhe kapjen e shtetasve të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale. Policia e Shtetit apelon për të gjithë pronarët e bizneseve që të tregohen vigjilentë ndaj rasteve të tilla të mashtrimit, si dhe të denoncojnë menjëherë pranë strukturave të Policisë së Shtetit, në rast sa janë viktima të kësaj veprimtarie kriminale.
“Aty ku varfëria hyn edhe nga dritaret”!
Libra falas për fëmijët e klasës së parë deri në të katërtën, merret vendimi

Vrasjet e grave janë të paralajmëruara. Ato nuk janë vrasje në afekt, por dhunë e shfrytëzim sistematik që kulmojnë me vrasje. Kur fjala “neglizhencë” përshkruan mosveprimin institucional, dihet që është gjuhë e zbutur për pjesëmarrje në vrasje. Kufizimet dhe kushtëzimet që i vendosen gruas gjatë jetës janë po të njëjtat që në fund e vrasin.

Gratë dhe vajzat në Tiranë u organizuan sot në një homazh në përkujtim të 28-të vjeçares Irvana Hyka e vrarë nga bashkëshorti i saj Demokrat Medinaj një ditë më parë.

Pjesmarrësit kanë ndezur dhjetëra qirinj dhe me foto të Irvanës janë grumbulluar tek sheshi Skënderbej me këtë mesazh:

“Jemi mbledhur për të bërë një homazh për viktimën Irvana Hykaj që e vrau bashkëshorti i saj pardje me 31 thika. Nuk duhet të bëjnë gjë gratë por duhet të bëjnë burrat, duke filluar nga baballarët, nga “kujdestarët meshkuj” njëlloj si në vendet e botës së tretë që duhet të mos e konceptojnë më vajzën, gruan si pronën e tyre. Duhet të ndryshojë koncepti i drejtësisë, duhet të ndryshojë mënyra sesi vepron policia, strehëzat dhe i gjithë zinxhiri me rradhë”:- shprehet gazetarja Arjola Hajdini.

FullSizeRender

Një protestë thuajse spontane, që mund të kishte patur më shumë njerëz, por që edhe ashtu, modeste, tregoi se ende ka mbetur qytetari në këtë vend.

63F2B364 EFBB 4F1E 9A41 16F5E8E7E498
4B4EBB50 1238 464E 841B 074DD43F8C67

A7D654E5 E74E 4C3D BC2E F530E9A4EDD5

FAD63969 3ABD 409B A219 C670F4CD4DF0
Edhe në një tjetër manifestim përpara Kryeministrisë një grup vajzash dhe grash në Tiranë dënuan krimin e tmerrshëm, ndërsa e cilësuan edhe këtë si një tjetër ngjarje të normalizuar brenda një sistemi shtypës patriarkal.

“Jeta e gruas nuk është tagër i burrit! Trupi i gruas nuk është tagër i burrit! Gruaja nuk i përket askujt veç vetes! E mbrojtja e jetëve tona, mbrojtja e secilës prej nesh, është detyrë institucionale dhe përgjegjësi shoqërore!”, -u deklarua me megafon para Kryeministrisë.

Heshtja nga shoqëria ishte një tjetër shqetësim që përcollën pjesëmarrëset në këtë manifestim.

“Mendoj që një pjesë e madhe e problemit është çdokush që hesht, çdokush që bën sikur nuk e di çfarë po ndodh, në shkollë, në shpi, çdokush që nuk e ngre zërin, nuk është vetëm shteti, është një shoqëri e tërë. Kushdo që po kalon këtu dhe nuk ndalon të shikoj ca po bëhet, kush hesht përballë dhunës është pjesë e dhunës. Edhe arsimi është një pjesë shumë e rëndësishme, unë flas këtu si mësuese”,-u shpreh një tjetër pjesmarrëse.

10292764 8116 4EFE 9833 E42B6818CDBF

IMG_8248

COMMENTS

WORDPRESS: 0