Gratë në Skoci tani kanë të drejtë ligjore për produkte falas për menstruacionet

Gratë në Skoci tani kanë të drejtë ligjore për produkte falas për menstruacionet

Bie 5 kate ashensori në Unazën e Re, shkak mbipesha
Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën për pafajësi të ish-kryebashkiakut të Dibrës, Shukri Xhelili
Dibër, e moshura vdes rrugës për spital, të rinjtë ndihmojnë për të hapur rrugën

Produktet menstruale, duke përfshirë tamponët dhe pecetat menstruale( lines), do të vihen në dispozicion pa pagesë në objektet publike në Skoci nga e hëna, kur hyri në fuqi ligji i parë i këtij lloji në botë.
Projektligji i produkteve menstruale u miratua njëzëri nga ligjvënësit skocezë në nëntor 2020, duke përfaqësuar një fitore historike për lëvizjen globale kundër varfërisë.

Ligji i ri nënkupton se produktet do të jenë të disponueshme për t’u aksesuar në ndërtesat publike, duke përfshirë shkollat ​​dhe universitetet në të gjithë Skocinë. Do të jetë përgjegjësi e autoriteteve lokale dhe ofruesve të arsimit që të sigurojnë që produktet të jenë në dispozicion pa pagesë.
“Krenar për atë që kemi arritur në Skoci”, shkroi Lennon në Twitter të hënën. “Ne jemi të parët, por nuk do të jemi të fundit”

COMMENTS

WORDPRESS: 0