Fituesja e Eurovizionit i përkiste marinës …

Durrës/ Helmohen disa punonjëse të një rrobaqepsie…
Këta po na vrasin!
Grabiti të moshuarin në Mat, autori një 12-vjeçar! Policia: Është nxitur për të kryer vjedhjen

Fituesi i Eurovizionit i përkiste marinës izraelite që shkaktoi masakrën e Gazës 2014
Netta ishte pjesë e Ushtrisë që vrau më shumë se 400 palestinezë.
Netta Barzilai, fituesja e “Eurovizionit 2018”, ka një të kaluar të lidhur me Ushtrinë e vendit të saj. 25-vjeçari, i cili ka marrë mikrofonin e qelqit me një lutje kundër ngacmimit, mori pjesë në 2014 në një ushtri që vrau më shumë se 400 palestinezë në Rripin e Gazës.

Konflikti, i njohur si masakra e Gazës 2014, u pa si një betejë mes dy sektorëve, megjithëse shifrat e vdekjes ndryshonin skandalozisht mes të dy palëve: 18 izraelitë vranë përpara më shumë se 435 palestinezë.
Izraeli po perpiqet të pushtojë më shumë territore që i përkasin Palestinës falë fuqisë së saj ekonomike dhe ushtarake. Qeveria hebraike përfiton nga shtrirja e ndërtimeve për të zënë një lokalitet në kufi me Palestinën, i cili ka lënë tensione të forta dhe madje edhe demonstrata nga qytetarët izraelitë.
Netta, ndërkohë, ishte pjesë e asaj Ushtrie. Gruaja e re kishte ngarkuar disa fotografi në rrjetet e saj sociale në të cilën ajo shfaqej me një uniformë ushtarake në mes të konflikteve. Këto fotografi kanë dale ne dritë dhe kanë provokuar polemika të forta në rrjetet shoqërore:
Vajza e re kishte një “sfond muzikor” të gjerë. Ajo filloi në Shkollën e Muzikës bashkëkohore Rimon, ku u specializua në elektronikë. Më vonë, në vitin 2012, ajo ishte një mësuese në një kamp muzikor për të rinjtë.
Përkthyesi i cili është rritur në “Eurovizion 2018” ishte në atë ushtri si pjesë e shërbimit të detyrueshëm ushtarak për një periudhë prej 21 muajsh. Atje ai drejtoi netët e muzikes bluzz të Bar-Giora, një organizatë mbrojtëse klandestine.
Karriera e tij ndërkombëtare filloi të shfaqet si solist i grupit të suksesshëm Gaberband. Por, padyshim, pika e saj e lartë erdhi pas fitores së saj në HaKokhav HaBa, ‘Operation Triumph’ i Izraelit. Atje ai mori fitoren dhe rolin e tij si përfaqësues i vendit hebre në Eurovizion.
Zgjedhja e Izraelit për festimin e “Eurovizionit 2019” vjen në mes të tensioneve të shkaktuara nga transferimi i ambasadës së SHBA në Jeruzalem. Është një vendim shumë i diskutueshëm, sepse supozon të japë sovranitet të plotë në një lokalitet të diskutueshëm midis hebrenjve, të krishterëve dhe muslimanëve.
Zgjedhja e mundshme e Jeruzalemit si epiqendra e edicionit të ardhshëm të ngjarjes mund të jetë origjina e rënies së tensioneve të përmendura. Përveç kësaj, qytetarët palestinezë mund të përfitojnë nga fokusi i medias për të intensifikuar protestat e tyre.
Izraeli, si selia e Eurovizionit, nuk do të ishte i pari me tensione politike. ‘Eurovizion 2017’ erdhi në mes të konfliktit me Rusinë për shkak të Krimesë. Prandaj, Rusia nuk pati mundësi të marrë pjesë në edicionin e lartpërmendur.

COMMENTS

WORDPRESS: 0