Ekonomisti gjerman thotë se ‘Rivendosja e madhe do të shkaktojë një përplasje më të keqe se vitet 1930’

Ekonomisti gjerman thotë se ‘Rivendosja e madhe do të shkaktojë një përplasje më të keqe se vitet 1930’

Euronews – Afganët e parë strehohen në Berat
Aplikacionet Covid-19 paraqesin rreziqe serioze për të drejtat e njeriut
Tragjedia/ Era ngre në ajër kështjellën prej gome, humbin jetën 4 fëmijë

Rivendosja e Madhe është e vërtetë, po ndodh tani dhe do të çojë në shkatërrim më keq – “shumë, shumë më keq” – sesa Republika e Weimar, ka paralajmëruar një ekonomist gjerman.

Dr Antony Mueller, Profesor i Ekonomisë në Universitetin Federal të Sergipe në Brazil, thotë se ‘pandemia’ e koronavirusit kinez po përdoret si mbulesë nga elita globaliste për të shkatërruar bizneset e vogla dhe për të shpejtuar një rend të ri botëror të bazuar në “ekspertokraci, ndryshimet e klimës” feja dhe shpopullimi brutal ”.

Kjo elitë globaliste – e frymëzuar nga fushata e Forumit Ekonomik Botëror “Ndërto përsëri më mirë” për një “Revolucion të katërt Industrial” dhe nga Axhenda e Kombeve të Bashkuara ‘2030 – po vrasin Main Street, së bashku me mijëra vende pune, duke mbajtur ekonomitë në të gjithë Botën Perëndimore në mbyllje gati të përhershme.

“Shumica e njerëzve nuk e kanë vërejtur akoma sepse për momentin qeveritë mund të lejojnë t’u japin atyre subvencione dhe pagesa të mirëqenies. Por pyetja është: ‘Për sa kohë?’ Ne e dimë që këto para po mbarojnë dhe se së shpejti do të mbarojnë. Tjetra do të shihni papunësinë masive në të gjithë Evropën ndërsa një vend tërheq një vend tjetër ”.

Kriza e ardhshme ekonomike do të jetë më e keqe se çdo botë që ka parë më parë, sepse të gjitha vendet në botën perëndimore do të varfërohen njëkohësisht dhe nuk do të jenë në gjendje të ndihmojnë njëri-tjetrin.

“Ne po shohim shkatërrimin e ekonomisë në të gjitha vendet perëndimore – nga SH.B.A. dhe Kanada në Zelandën e Re dhe Evropën Perëndimore. 2020 si një katastrofë e madhe në proces. Thjesht nuk është këtu ende, por do të jetë më keq – shumë, shumë më keq – se Weimar. ”

Ishte rënia e Republikës Weimar të Gjermanisë – një periudhë papunësie të lartë, privimi dhe hiperinflacioni – e cila çoi në ngritjen e Hitlerit. Por sado e keqe të ketë qenë, depresioni i ardhshëm do të jetë shumë më keq sepse shoqëria është më e atomizuar dhe më pak e orientuar drejt familjes dhe fetare.

“Në Weimar ju ende kishit pjesë të mëdha të popullsisë që ishin fetarë – gjë që u dha atyre një ndjenjë të bashkësisë dhe ndihmës reciproke. Ata gjithashtu kishin familje të forta. Tani nga Spanja në Irlandë, ju keni familje të vetme, gjë që do ta bëjë më të vështirë për njerëzit të mbijetojnë “.

 

Faktori tjetër që do ta bëjë këtë depresion pothuajse në mënyrë unike të tmerrshme është se për shkak se të gjitha bizneset e vogla janë duke u zhdukur në mënyrë metodike dhe qëllimisht nga fiat qeveritare, nuk do të ketë asgjë për ta bërë jetën e zakonshme të durueshme.

“Ne e dimë, për shembull, se Argjentina ka pasur përplasje ekonomike. Por ato ishin gjithmonë të mbijetueshme sepse gjithmonë kishte biznese të vogla – ju mund të riparoni makinën tuaj, të shkoni te kasapi për mish, baret dhe kafenetë të qëndronin hapur. Në këtë përplasje të re, baret dhe kafenetë do të jenë të mbyllura. ”

Kjo nuk ka asnjë lidhje me virusin, thotë profesor Mueller, dhe gjithçka ka të bëjë me politikën e qeverisë: “Pandemia e vërtetë do të jetë efekti i bllokimit”.

“Ne patëm një shije të mirë në vitin 2008. Ju kujtohen fotografitë e rreshtave të njerëzve që presin të marrin paratë e tyre nga banka? Kjo mund të ndodhë mirë sepse do të keni një kolaps kredie … Papunësia do të vijë. Qeveria nuk do të ketë fonde. Do të jetë mega inflacion ose një tkurrje e madhe.

“Nuk ishte virusi që e bëri këtë. Ishte bllokimi. Shumica e njerëzve nuk mund ta kuptojnë atë sepse dimensioni shpërthen gjithçka që jemi mësuar.

“Historia ka shumë shembuj ku ne pyesim‘ Si mund ta bënin këtë? ’Por ata e bënë.

“Nuk duhet të bëni bankë për të pasur para. Njerëzit thonë: ‘Oh unë kam një pension.’ Por qeveria nuk do të jetë në gjendje të paguajë pensionin tuaj. ‘Oh kam disa kursime.’ Por ju nuk do të keni asnjë qasje në llogarinë tuaj të kursimeve. ”

Ndërsa Mueller thotë se parashikimi është i zymtë, skenari i tij katastrofik mund të mos realizohet nëse ekonomitë perëndimore shohin kuptim.

Shpresa më e mirë e menjëhershme, thotë ai, do të kishte qenë nëse Donald Trump rizgjidhej.

“Kjo do t’i japë fund bllokimeve. Do të ketë një rikuperim të shpejtë dhe të fortë. Dhe evropianët do të ndjekin “.

Ai thotë se nuk kënaqet kur paralajmëron katastrofën.

“Shpresoj se nuk do të ndodhë. Unë nuk bëj profeci. Unë shoh vetëm implikimet e asaj që po ndodh tani me bllokimet, se si duket e ardhmja. ”

Linku https://www.breitbart.com/europe/2020/12/26/german-economist-great-reset-will-cause-a-crash-worse-than-1930s/

COMMENTS

WORDPRESS: 0