EKONOMIA E KUPËS SË BOTËS

EKONOMIA E KUPËS SË BOTËS

ISIS Khorasan – kush eshte grupi qe kreu sulmet me bombe ne aeroportin e Kabulit?
10 qytetet botërore më të përshtatshme për zhvillim të inovacionit…
Çfarë po ndodh? Debate të ashpra pas referendumit për burkën

world cupEKONOMIA E KUPËS SË BOTËS TURNEU QË PO MBAHET KËTË VIT NË RUSI,AJO LUHET NË  11 QYTETE,KU FITUESI KURORËZOHET MË 15 KORRIK

Sipas USA Today, përgatitjet për Kupën e Botës dhe ndërtimet e shumta i kanë kushtuar Rusisë $ 11.8 miliardë,ku 70 % nga këto shpenzime vinë nga fondet publike. Ekipet pjesëmarrëse ne total do të fitojnë 400 milionë dollarë,ku shpërblimi vetëm për pjesëmarrje është $ 8 milion , ndërsa fituesit i ndahen $ 38 milione. Parimisht,FIFA konsideron ofertat për organizimin e Kupës së Botës në vendet ku konsiderojnë lirimin e taksave për vetë shoqatën. Gjermania i ofroi FIFA-s rreth 272 milionë dollarë në përjashtime tatimore ku organizoi Kupën e Botës të vitit 2006. Marrëveshjet krijojnë zona pa taksa për vendet pjesëmarrëse të Kupës së Botërore, me partnerët e korporatave të FIFA-s që përjashtohen nga taksat e te ardhurave dhe shitjeve Historikisht,një kosto e tillë shpesh herë ndodh të jetë e lartë dhe frytet e një turneu të tillë ndodhë të mos kenë jetëgjatësi pas Botërorit.

COMMENTS

WORDPRESS: 0