E moshuara/ Kemi aplikuar tek e-albania por nuk ka përgjigje

E moshuara/ Kemi aplikuar tek e-albania por nuk ka përgjigje

Peticion – Mungesa e fjalës së lirë ngre në këmbë shqiptarët jashtë atdheut
Të rritësh një fëmijë me probleme serioze shëndetësore dhe pa baba…
Shëndetësia, shqiptarët paguajnë më shumë nga xhepi për t’u kuruar

Aksioni policor në Seman të Fierit ka prekur dhe një çift të moshuarish.

Dëshmia e një gruaje, e cila tregon se si autoritetet ndërhynë për t’i larguar shezlonget nga vendi ku i kishin vendosur. Ajo deklaroi se kioskën ia ka hapur i biri, i cili ka ndërruar jetë 6 muaj më parë, ndërsa për të tanimë kujdesen ata.

E moshuara rrëfeu se jetojnë vetëm me pensionin që marrin, e dëmi i shkaktuar nga autoritetet me heqjen e shezlongëve është i madh. Më tej gruaja tha se kanë bërë kërkesë për leje në portalin qeveritar “eAlbania” por deri më tani, nuk i ka ardhur përgjigje.

Kjo ishte dhe arsyeja sipas saj, që autoritetet ia larguan shezlonget nga vendi që i vendoste çdo vit.

“E ka bërë djali. Unë 87 mijë lekë kam pension, as me ilaçet e mia nuk ia dilja. Ai e ka bërë me pensionin e vet, për të shpëtuar shpirtin. Dje ka bërë djali 6 muaj që ka ndërruar jetë. Ndërtesa është prishur. Shteti s’më ka dhënë asnjë rimbursim. Më kanë hequr zhezlonget, i thashë të mos m’i prishin, sepse mezi i kam vendosur. Gjysmat e shezlongëve m’i kanë prishur.

Kam aplikuar nga eAlbania, por s’më kanë ardhur përgjigje. M’u prezantuan duke thënë që s’ke leje. Ne jemi fukarenj. Unë dje e kam hap kioskën, akoma nuk e kam vendosur në punë plotësisht. Me shtetin nuk merremi dot, kemi aplikuar për leje dhe s’kemi marrë përgjigje”, tha e moshuara.

Marrë nga Balkanweb

COMMENTS

WORDPRESS: 0