Durrës Kallm, mungesa e infrastrukturës largon pushuesit

Durrës Kallm, mungesa e infrastrukturës largon pushuesit

Shkak varfëria, dyfishohet numri i divorcëve në Shqipëri
Përplasje me pasoja të rënda në garat e çiklizmit për femra në Mynih
Prishtinë/ Samiti i Romëve* të Ballkanit Perëndimor

Nëse sot do të flisnim për një plazh të virgjër në Durrës ,pa dyshim që një ndër të paktët që ka mbetur është plazhi i Kallmit . Rrethuar nga kodrina dhe gjelbërimi,Kallmi vetëm 8 km larg qendrës së Durrësit ,të ofron magjinë e freskët të kësaj vere të largët . Këtu ndihesh turist elitar larg rrëmujës,zhurmës dhe shumë pranë natyrës .  Plazhi me guralec dhe ujë të pastër ,me shkëmbinjë të kthyer në dallgëkthyese dhe trampolina natyrore ,e bën kaq të ndryshëm nga plazhi i madh ranor i  Durrësit . Është plazhi më I pastër ,por jo më I frekuentuari. Pasi të shijosh ambientin mbresëlënës,duhet të mendosh mirë dëmtimet që mund të pësojë automjeti. Mungesa e investimeve dhe degradimi i  infrastrukturës ka bërë që kjo zonë të mos ketë pothuajse asnjë frekuentues . Dikur zonë ushtarake ,pas viteve 90 ajo iu kthye komunitetit ,por mungesa e investimeve në infrastrukturën rrugore e mban larg shumë pushuesve që preferojnë plazhet e vogla,qetësinë freskinë si dhe pastërtinë e shumë dëshiruar. Në strategjinë e zhvillimit afatmesëm të qytetit të Durrësit,Kallmi konsiderohet si zonë e turizmit elitar . E shndërruar në mushkrinë e blertë të qytetit,Kallmi prêt dhe lëndon çdo ditë ,si pasojë e mungesës së infrastrukturës . Ndërkohë që për të gjithë adhuruesit e kësaj natyre,lajmi i keq është se përsëri do të përballemi me të njëjtat kushte të kësaj vere,pa ndryshimin më të vogël,përveçse rrënimit të tejskajshëm të infrastrukturës.

COMMENTS

WORDPRESS: 0