Dështon raundi i parë i votimit për zgjedhjen e presidentit të Kosovës

Dështon raundi i parë i votimit për zgjedhjen e presidentit të Kosovës

Gjykata/ Bashkia Tiranë të dëmshpërblejë 2.5 milion lekë ricikluesin egjiptian
Flamingot rikthehen në shtëpi pas 21 vitesh shtegtim
Afera me inceneratorët, Alqi Bllako paraqitet në Apelin e GJKKO, rrezikon rikthimin në qeli

Ka dështuar në Kuvendin e Kosovës raundi i parë i votimit për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit, ku në garë janë Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejtja.

Në sallën e Kuvendit të Kosovës ndodhen 81 deputetë, por vetëm 68 prej tyre morën pjesë në votim.

Sipas Kushtetutës të Kosovës, në dy raundet e para të votimit duhen 80 vota, ndërsa në raundin e tretë, presidenti mund të zgjidhet me shumicën e thjeshtë prej 61 deputetësh, por në votim duhet të marrin pjesë të paktën 80 deputetë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0