Dëbimi me dhunë dhe shembja e banesave në lagjen 5–së Maji (Foto Lajm)

Dëbimi me dhunë dhe shembja e banesave në lagjen 5–së Maji (Foto Lajm)

Tiranë, qyteti ku shoqërohesh në polici dhe mbahesh me orë të tëra brenda, sepse po ikën në shtëpi.
Të gjithë kanë shkuar në shkollë në këtë ditë të parë të këtij sezoni të ri por Franko nuk ka mundur.
THËNIE BRILANTE NGA ISH-KAMPIONI I FAMSHËM MUHAMMED ALI

WhatsApp Image 2022 01 19 at 20.56.18Mëngjesin e sotëm banorët e zonës së 5-së Majit janë zgjuar nga forca të shumta të policisë dhe inspektorë të IKMT-së të cilët kanë shembur 4 banesa në vazhdën e projektit ‘Tirana Riverside”.

Në orën 04:00 AM të mëngjesit sipas banorëve të rrugës “Pal Hasi” është ndërprerë energjia elektrike dhë në orën 08-të kanë arritur në terren forcat e policisë dhe në orën 10 ka nisur shembja.

Banorët që kanë bërë rezistëncë janë shprehur për mediat se proçesi i shpronësimit me Bashkinë Tiranë ka qenë  jo i rregullt sipas tyre. Pasi aty nuk ka afate të përcaktuara  se kur duhet të përfundojë ky proçes, sipërfaqja që do të përfitojnë apo shuma e bonusit të qerasë më të cilin do të trajtohen, janë këto arsyet  që kanë çuar në një mosmarrëveshje mes bashkisë dhe banorëve.

E moshuara Liza  Marku të cilës ju shemb banesa 3-katësheka përjetuar së bashku me fëmijët e saj dhunën policore, ajo  tregon për mediat se jeton në këtë këtu prej 25 vitesh dhe se gjithë mundi e djersa e jetës së tyre është kjo ndërtesë që u shemb para syve të saj këtë mëngjes të 19 Janarit 2022.

“Na kanë njoftuar para 4 ditësh që do u’a shembin banesën , por ne s’mund të gjejmë banesë për 4 a 5 ditë, s’kemi ku të shkojmë. Kjo ndërtesë është bërë me djersën e fëmijëve të mi. Kanë ardh jashta ligjit duke na i shemb banesat që në orën 8-të. S’di ku kam ilaçet e zemrës. Ato na thonë ma dhuro shpine mu, të bëjmë pallate, e ti shko ku të dush. ”- shprehet me dëshpërim e moshuara.

Liza Marku

Liza Marku

Rezistenca që kanë bërë banorët ndaj forcave të policisë nuk e ndaloi shembjen.

Kryefamiljari  Fadil Mëziu, pronar i një vile 3-katëshë në të cilën jeton me familjen e tij të madhe, u arrestua nga efektivë te  policisë disa minuta pasi fadromat mbërritën në oborr. Pas përpjekjeve të tij për të komunikuar me mediat, ai është ndaluar  nga 6-të efektivë të policisë dhe shoqëruar për në komisariat, ndërkohë gjithë familja  etij ishte e ngujuar në banesë për më shumë se një orë.

“Kjo është shtëpia ime, nuk kam pranuar të bëj marrëveshje me Bashkinë Tiranë dhe çështja është në Gjykatë. Ne nuk e lëshojmë shtëpinë’.  –shprehet ai.

Ndërkaq për evakuimin e banorëve është dashur që policia të hyjë me dhunë në banesë dhe të përdorë forcën për ti nxjerrë anëtarët e tjerë të familjes. Djali I familjes kishte lidhur veten me pranga në tarracën e shtëpisë, ku është dashur ndërhyrja e 11-të oficerëve të policisë për ta zbritur atë.

Sipas Avokatit të organizatës Drejtësi Sociale, parë nga raportimi në media, shoqërimi dhe forca e përdorur nga efektivët e policisë në këtë rast është në shkelje të të drejtave të njeriut dhe se kemi të bëjmë me shkelje të rregullave të përcaktuara nga OKB-ja në lidhje me standartet që duhet të zbatojë shtetet gjatë procesit të dëbimit me forcë.

“ Ndër to mund të përmendim orarin ku është ndërprerë energjia elektrike dhe orarin ku efektivët e policisë së shtetit kanë bërë rrethimin e zonës.  Gjithashtu, një nga standartet e përcaktuara nga ky plan është dhe mos kryerja e dëbimit duke shkelur dinjitetin dhe të drejtat e njeriut për jetën dhe sigurinë e të prekurve. Nga pamjet vërejtëm se standarti i përcaktuar në këtë plan është shkelur dhe në drejtim, të ndërmarrjes së hapave nga shteti për të garantuar që gratë të mos i nënshtrohen dhunës dhe diskriminimit me bazë gjinore në rrjedhën e dëbimeve dhe të drejtave të fëmijëve.”- shprehet avokati Sejrani.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0