Covid-19/ Mjeku Ulqinaku qetëson shqiptarët: Kjo është e vetmja sfidë që nuk kemi kaluar…

Covid-19/ Mjeku Ulqinaku qetëson shqiptarët: Kjo është e vetmja sfidë që nuk kemi kaluar…

EMRAT/ Drogë me valixhe nga Rinasi drejt Stambollit, dy vëllezërit turq arrestohen në Tiranë, bashkëpunuan me ish efektivin e rrugores
Ministria e Turizmit dhe Mjedisit e lë Parkun Kombëtarë Zall-Gjoçaj jashtë zonës së mbrojtur – Banorët djegin pajisjet e kompanisë koncensionare
Mungojnë 6873 studentë/ Në 12 universitete mbyllën dhjetëra degë mësimore, të rinjtë kanë ikur

Mjeku epidemiolog Dritan Ulqinaku tha se në tërësi situata e covid-19 nuk ishte më e frikshme siç u shfaq në fillim, pasi tanimë autoritetet dinë më mirë se si të sillen. Megjithatë, më tej ai theksoi se, frika e vetme mbetet mbingarkesa e sistemit shëndetësor, gjë për të cilën mjeku apeloi që të vazhdojnë masat e distancimit fizik dhe mbajtja e maskave

“Kemi kaluar goxha sfida, mund të them se mbase mund të ishim edhe më keq, por për hir të së vërtetës nuk jemi në ato shifra shumë të vështira, sepse, mosndërgjegjësimi në shumë vende që nuk mbajnë maska, hapja e shkollave, turistët e shtuar, ndikoi në rritjen e rasteve por jo në tejkalim të pritshmërisë. Nuk e shoh me frikë, e vetmja sfidë që do doja të kaloja ishte ditë me shi, që mbush njerëzit në mjedise të mbyllura dhe makina, kjo është e vetmja sfidë që nuk kemi kaluar për të qenë pak sa më të qetë,” u shpreh epidemiologu Ulqinaku për Euro News.

COMMENTS

WORDPRESS: 0