Cerrik/ 107 familje jetojnë në kushte të mjerueshme, ata bëjnë apel për banesa sociale

Vendimi/ Kriteri që duhet plotësuar për aplikim në shkollë të lartë dhe master
Janë vënë në pranga tre të rinj nga Shkodra pasi u kapën në flagrancë në tentativë për të përfituar nëpërmjet mashtrimit shumën prej 130,000 eurosh. Qytetaret, Jasmin Pepaj 40- vjeç, Rezart Pepaj 31-vjeç dhe Sherif Kadroviç 36-vjeç , banues që të tre në Shkodër kryenin veprimtarinë kriminale të mashtrimit në disa biznese të ndryshme. Në kuadër të këtij operacioni, u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 142 600 euro. Njoftimi i Policisë: Finalizohet operacioni policor i koduar “Signal”. Operacioni, për goditjen e një grupi që kryente veprimtarinë kriminale të mashtrimit, me qëllim përfitimin. Vihen në pranga 3 shtetas nga Shkodra, të cilët u kapën në flagrancë në tentativë për të përfituar nëpërmjet mashtrimit, shumën prej 130 000 eurosh. Gjatë kontrolleve në banesat e tyre, u gjetën dhe u sekuestruan 12 600 euro të tjera. Drejtoria Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Drejtorinë e Forcës së Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit dhe me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, kanë organizuar dhe finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Signal”. Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë për veprën penale “Mashtrimi”, kryer në bashkëpunim, më shumë se një herë, shtetasit: -J. P., 40 vjeç, R. P., 31 vjeç dhe Sh. K., 36 vjeç, të tre banues në Shkodër. Drejtoria Hetimore kishte siguruar informacione falë inteligjencës informative, se disa shtetas kryenin veprimtarinë kriminale të mashtrimit, në disa biznese të ndryshme. Këta shtetas prezantoheshin si njerëz të rëndësishëm në strukturat e shtetit, për të përfituar shuma të konsiderueshme parash në euro. Bazuar në këto informacione, Drejtoria Hetimore në Policinë e Shtetit referoi materialet në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila regjistroi procedimin penal për veprën penale “Mashtrimi”, kryer në bashkëpunim. Si rezultat i përdorimit të metodave speciale të hetimit dhe bazuar në provat e mjaftueshme të siguruara, në kuadër të operacionit policor të koduar “Signal”, këta shtetas u arrestuan në flagrancë, në tentativë për të përfituar me anë të mashtrimit, në një biznes në Tiranë, shumën prej 130 000 eurosh. Gjatë kontrolleve të ushtruara në banesat e shtetasve të arrestuar, u gjetën dhe u sekuestruan, në cilësinë e provës materiale, 12 600 euro të tjera, të përfituara nga veprimtaria kriminale e mashtrimit. Në total, në kuadër të këtij operacioni, u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 142 600 euro. Në lidhje me këtë rast, nga Drejtoria Hetimore në Policinë e Shtetit, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, është ngritur një grup i posaçëm hetimor, për thellimin e hetimeve, me qëllim identifikimin dhe kapjen e shtetasve të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale. Policia e Shtetit apelon për të gjithë pronarët e bizneseve që të tregohen vigjilentë ndaj rasteve të tilla të mashtrimit, si dhe të denoncojnë menjëherë pranë strukturave të Policisë së Shtetit, në rast sa janë viktima të kësaj veprimtarie kriminale.
Stuhi ere dhe reshje të dendura shiu, parashikimi i motit për sot

Në Cerrik,  107 familje që banojnë në ish- ndërtesën e vjetër të shkollës Tomorr Sinani kanë një banjo të përbarshkët . Me prishjen e sistemit komunist 20 familje egjiptiane u sistemuan në këtë godinë ku vazdojnë të jetojnë në kushte mizerable. Sipas banorëve ish klasat e dikurshme i kanë përshtatur si dhoma banimi. Familjet me shumë kurora ndahen nga njëra tjetra me një çarçafë të vënë në mes pasi jetojnë në një dhomë . Gjatë këtyre 20 viteve Bashkia e Cerrikut nuk ka mundur ti strehojë këto familje pasi qeveria nuk ka ndërtuar asnjë banesë sociale për strehimin e tyre. Para disa vitesh u fol se në Cerrik do të ndërtoheshin 5 pallate për strehimin e pastrehëve dhe strehimin e  egjiptianëve. Në vend të pallateve u hodhën vetëm themelet të cilat të tilla janë dhe në ditën e sotme. Ankesat e banorëve janë të shumta në  banjon e vetme që ndodhet në katin e parë të kuzhinës. Aty kanë  dhe çesmen për të mbushur ujë dhe duhet të qëndrojnë orë të tëra për të kryer nevojat personale apo për të mbushur ujë si dhe për të larë rrobat. E gjithë godina pikon pasi tavani ka rënë plotësisht dhe kanë mbetur vetëm trarët e godinës. Bashkia e Cerrikut ka dërguar disa herë informacione në ministrinë e pushtetit  lokal për ndërtimin e banesave sociale por asnjë projekt i saj nuk është miratuar. Kërkesat për strehimin e tyre kanë rënë në vesh të shurdhët dhe askush nuk po interesohet. Ndërtimi i banesave sociale ende nuk po realizohet ndonëse janë të gatshme si themelet e ndërtuara prej vitesh ashtu dhe projektet e bashkisë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0