Category: RAPORTIME

1 2 3 4 10 / 39 POSTS
‘Dhe yjet rrinë dhe vështrojnë…’/Ekspozita me temë sociale e piktorit Gazmend Leka

‘Dhe yjet rrinë dhe vështrojnë…’/Ekspozita me temë sociale e piktorit Gazmend Leka

Një ekspozitë e veçantë është hapur në Galerinë FAB në Tiranë prej datës 16 nëntor. Piktori i mirënjohur Gazmend Leka ka paraqitur për publikun dhe ad [...]
Fëmijë pa shtetësi: Sfidat e prindërve romë në aksesin e shërbimeve

Fëmijë pa shtetësi: Sfidat e prindërve romë në aksesin e shërbimeve

Në Shqipëri, aksesi në të drejtat sociale, shëndetësore dhe arsimore është i lidhur pazgjidhshmërisht me regjistrimin civil të shtetasve – por shumë f [...]
Shpronësimi në Laprakë, reagojnë banorët: ‘Po na japin 10m2 për person’

Shpronësimi në Laprakë, reagojnë banorët: ‘Po na japin 10m2 për person’

Banorët e Laprakës kanë dalë sërish në protestë kundër marëveshjes për shpronësimin e banesave të tyre që preken nga ndërtimi i Unazës së Re. Para kam [...]
Shkodër: 1435 Ha tokë e përmbytur, 16 familje të evakuara

Shkodër: 1435 Ha tokë e përmbytur, 16 familje të evakuara

Në bashkinë Shkodër 1435 Ha tokë vijon të jetë e përmbytur ndërsa 16 familje janë të evakuuara e një shtëpi është me prezencë uji. Sot janë konstatua [...]
‘Më kanë marrë triçiklin e dytë brenda katër ditësh’, i mituri rom denoncon dhunën e policisë

‘Më kanë marrë triçiklin e dytë brenda katër ditësh’, i mituri rom denoncon dhunën e policisë

Një ngjarje jonormale ka ndodhur ditën e pardjeshme në qytetin e Tiranës, ku një i mitur rom shihet në një video amatore duke shkatërruar triçiklin e [...]
Ambasadori francez: Përkrahim vizat, por ka ca çështje për t’u diskutuar

Ambasadori francez: Përkrahim vizat, por ka ca çështje për t’u diskutuar

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, tha se Franca e mbështetë plotësisht liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, megjithatë thekso [...]
Ferma gjigande e kanabisit në Berat, punëtoret flinin në sera. Paguheshin 50 mijë Lekë në ditë

Ferma gjigande e kanabisit në Berat, punëtoret flinin në sera. Paguheshin 50 mijë Lekë në ditë

Ferma gjigande e kanabisit në Kutalli të Beratit dyshohet se funksiononte prej rreth 3 muajsh. Kështu ka mësuar korrenspondentja e Klan News, Anila Se [...]
Shemben dy pallate tek Rruga Ura, banorët: ‘Janë të banueshëm!’

Shemben dy pallate tek Rruga Ura, banorët: ‘Janë të banueshëm!’

Dy pallate të shpallura më parë si të banueshëm në Tiranë, u shembën ditën e sotme nga IMT, pavarësisht kundërshtimit të banorëve të njësisë 4. Dokume [...]
INVESTIGIM/22-vjeçarja e dhunuar keniane, pse u mbajt e fshehur ngjarja?

INVESTIGIM/22-vjeçarja e dhunuar keniane, pse u mbajt e fshehur ngjarja?

Dy ditë më parë, nga një investigim paraprak i një media online të vogël, u zbulua një ngjarje e ndodhur në 14 gusht të këtij viti në Tiranë. Indikato [...]
Drizë, Fier/ Mobilizimi i banorëve rom për të kërkuar të drejtat bazike, nxiti bashkinë të marrë masa

Drizë, Fier/ Mobilizimi i banorëve rom për të kërkuar të drejtat bazike, nxiti bashkinë të marrë masa

Organizata “Drejtësi Sociale” dhe  TIRC organizuan një takim me banorët rom të Drizës në Fier, për të diskutuar mbi hapat që ndërmorën gjatë këtyre dh [...]
1 2 3 4 10 / 39 POSTS