Category: OPINION/ANALIZË

1 2 3 4 47 20 / 470 POSTS
SHESHI dhe PËRSHESHI

SHESHI dhe PËRSHESHI

nga Adela Radovani *fotoja në ballinë nga Ataol Kaso, e publikuar në Nepotik 3 ‘I keni parë zbukurimet sivjet?’ Një nga zhvillimet e zakonta që ndo [...]
Manastirliu: Fishat e diabetit falas për të moshuarit +65 vjeç, si ka funksionuar skema deri tani?

Manastirliu: Fishat e diabetit falas për të moshuarit +65 vjeç, si ka funksionuar skema deri tani?

“Fishat e diabetit do të përfitohen falas edhe për grupmoshën mbi 65 vjeç duke filluar nga ky vit”, deklaroi Ministrja Ogerta Manastirliu gjatë konfer [...]
Lihen në burg pastruesja dhe i biri për vjedhjen e disa shtëpive, në pikëpyetje burimi i parave të të grabiturve

Lihen në burg pastruesja dhe i biri për vjedhjen e disa shtëpive, në pikëpyetje burimi i parave të të grabiturve

Nënë e bir, Rozeta dhe Havier Dobi do të dalin sot para gjykatës, pas arrestimit për grabitjen e një shtëpie në Rrugën e Kosovarëve në Tiranë. Mësohe [...]
Dashuria nuk njeh moshë, por njeh ngjyrë: emisioni ‘Ka një mesazh për ty’ zbulon paragjykimet e dhimbshme

Dashuria nuk njeh moshë, por njeh ngjyrë: emisioni ‘Ka një mesazh për ty’ zbulon paragjykimet e dhimbshme

Në emisionin e sotëm të së Dielës Shqiptare në TV Klan, në rubrikën 'Ka një mesazh për ty', u prezantua rasti i një çifti me diferencë moshe. Orgesi f [...]
Romët në fokus: ‘Eleni’: martesat e fëmijëve

Romët në fokus: ‘Eleni’: martesat e fëmijëve

“Vajzën e kemi martuar me djalin e tyre, meqë ishin dakord çifti”, thotë burri, i cili nuk mund të jetë më tepër se dyzet vjeç. E takoj në rastin e fa [...]
Editorial/Teatri vdiq, Rroftë Teatri!

Editorial/Teatri vdiq, Rroftë Teatri!

Nga Adela Radovani Ceremonia e hapjes së punimeve për Teatrin Kombëtar është një rast unik ndoshta në historinë e ceremonive inaguruese në Shqipëri: [...]
Gjuha denigruese ndaj komunitetit egjiptian në RTSH në QATAR 2022, Petri Bozo kërkon ndjesë publike, organizatat: ‘Protesta do ketë qëllim sensibilizues’

Gjuha denigruese ndaj komunitetit egjiptian në RTSH në QATAR 2022, Petri Bozo kërkon ndjesë publike, organizatat: ‘Protesta do ketë qëllim sensibilizues’

Në emisionin e datës 24 nëntor 2022, në Radio Televizionin Shqiptar, gjatë emisionit QATAR të Hygerta Sakos, u përdor një term denigrues ndaj komunite [...]
Fëmijë pa shtetësi: Sfidat e prindërve romë në aksesin e shërbimeve

Fëmijë pa shtetësi: Sfidat e prindërve romë në aksesin e shërbimeve

Në Shqipëri, aksesi në të drejtat sociale, shëndetësore dhe arsimore është i lidhur pazgjidhshmërisht me regjistrimin civil të shtetasve – por shumë f [...]
Dita kundër dhunës ndaj grave/avokati: ‘Ka pengesa në zbatimin e plotë të ligjit’

Dita kundër dhunës ndaj grave/avokati: ‘Ka pengesa në zbatimin e plotë të ligjit’

Dhuna me bazë gjinore në shoqërinë shqiptare trondit opinionin publik kohë pas kohe, ku gratë edhe pasi marrin vendime pozitive nga gjykata dhe janë t [...]
Djali që u bë viral në rrjet!/av. Sejrani: ‘Djali duhet të ishte në shkollë me bashkëmoshatarët e tij, qendrat rezidenciale kanë pasur raste abuzimi!’

Djali që u bë viral në rrjet!/av. Sejrani: ‘Djali duhet të ishte në shkollë me bashkëmoshatarët e tij, qendrat rezidenciale kanë pasur raste abuzimi!’

Në emisionin e mëngjesit të Euronews, av. Gentian Sejrani dha detajet e historisë së Besjan Rokos, djalit të mitur që në videon e parë të publikuar në [...]
1 2 3 4 47 20 / 470 POSTS