Category: OPINION/ANALIZË

1 2 3 42 10 / 417 POSTS
Liria e besimit fetar në Shqipëri dhe provokimi i rëndë i Mustafa Nanos

Liria e besimit fetar në Shqipëri dhe provokimi i rëndë i Mustafa Nanos

Nga Dr.Arben Ramkaj Mustafa Nano është një polemist i njohur në këtë vend. Atij i pëlqen shpesh të provokojë opinionin publik me idetë e tij kontrove [...]
Komiteti Shqiptar i Helsinkit/ Ngjarja e Ivi Meta paqartësi dhe mospërputhje

Komiteti Shqiptar i Helsinkit/ Ngjarja e Ivi Meta paqartësi dhe mospërputhje

Komiteti Shqiptar i Helsinkit bën me dije se pasditen e djeshme vëzhguesit e kësaj organizate kanë qenë në qelitë e Komisariatit të Kavajës, ku humbi [...]
Elbasan/ Dy të mitur largohen nga familjet

Elbasan/ Dy të mitur largohen nga familjet

Prej disa ditësh dy të mitur në qytetin e Elbasanit janë larguar nga shtëpia. Bëhet fjalë për një djalë të moshës 14-vjeçare dhe një vajzë të moshës 1 [...]
Nga Ervin Kaciu/ Në protestë për më të pamundurit, për dinjitetin njerëzor dhe demokracinë!

Nga Ervin Kaciu/ Në protestë për më të pamundurit, për dinjitetin njerëzor dhe demokracinë!

Lufta rrezikon të instrumentalizohet e të përdoret frika e pashmangshme ndaj një lufte globale e efekteve të saj për ta bërë shoqërinë të heshtë e për [...]
Vëllai autorit të vrasjes/ Viktimat nuk i kishin borxh

Vëllai autorit të vrasjes/ Viktimat nuk i kishin borxh

Gjergji Zili, vëllai i autorit të dyshuar për vrasjen e dyfishtë në fshatin Progër ka mohuar faktin se viktimat i kishin mbetur borxh vëllait të tij. [...]
Fëmijët rom dhe egjiptian midis kushteve të jetesës dhe dëshirës për të ndjekur arsimin

Fëmijët rom dhe egjiptian midis kushteve të jetesës dhe dëshirës për të ndjekur arsimin

Jeta e vështirë e komunitetit rom dhe egjiptian i ka detyruar kryefamiljarët të marrin shumë vendime të vështira jo vetëm për veten e tyre por sidomos [...]
Çfarë ndodh pas dhunës në familje?!

Çfarë ndodh pas dhunës në familje?!

Rastet e dhunës në familje vijojnë edhe shtohen në vendin tonë. Rasti i fundit ka ndodhur në Levan të Fierit ku bashkëshorti dhunonte gruan përpara fë [...]
Elbasan/ Policia finalizon operiacionin “Kalaja”

Elbasan/ Policia finalizon operiacionin “Kalaja”

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Kalaja”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve dhe armëmbajtjes pa leje. O [...]
Protestë/ Thirrje institucioneve, më shumë vëmendje ndaj fëmijëve

Protestë/ Thirrje institucioneve, më shumë vëmendje ndaj fëmijëve

"Mbroni fëmijët nga abuzimi", "Denonco dhunën në shkolla", "Heshtja përballë dhunës është krim" Kanë qenë këto sloganet dhe thirrjet e sotme të protes [...]
Rikthimi i Adele pas divorcit” Fillova të mendoj për veten time”

Rikthimi i Adele pas divorcit” Fillova të mendoj për veten time”

Eshtë intervista e parë në 5 vjet dhe Adele flet për veten në 360 gradë. Ajo e bën atë në "Vogue Uk" e cila i kushton asaj kopertinën në të cilën spik [...]
1 2 3 42 10 / 417 POSTS