Category: SOCIALE

1 2 3 82 10 / 812 POSTS
Vdes në zyrat e bashkisë Lushnje. I kishin ndërprerë ndihmën ekonomike

Vdes në zyrat e bashkisë Lushnje. I kishin ndërprerë ndihmën ekonomike

Ndërron jetë 60-vjeçaria nga fshati Çinar, e identifikuar si Shpresa Cani në ambientet e Bashkisë së Lushnjes, e cila gjendej aty pasi prej muajsh nuk [...]
‘Gëzuar Vitin e Ri’ në hijen e krizës ekonomike

‘Gëzuar Vitin e Ri’ në hijen e krizës ekonomike

Atmosfera e fundvitit në Shqipëri ka një traditë shumëvjeçare ku familjet bashkohen, takohen e ndajnë ëmbëlsirat midis tyre, por këtë vit kriza e ka z [...]
Keni dëgjuar për “depresionin” e Vitit të Ri? Disa këshilla se si ta tejkaloni

Keni dëgjuar për “depresionin” e Vitit të Ri? Disa këshilla se si ta tejkaloni

Edhe pse për shumë njerëz Viti i Ri është një periudhë gëzimi dhe festimi, disa mund të përballen me një humor të dëshpëruar gjatë kësaj periudhe. Ka [...]
Nënat rome dhe egjiptiane gjatë shtatzanisë: Ndani përvojën tuaj

Nënat rome dhe egjiptiane gjatë shtatzanisë: Ndani përvojën tuaj

Informim.al dëshiron të flasë me gratë dhe vajzat e komunitetit Rom dhe Egjiptian në Shqipëri, të cilat kanë dëshirë të ndajnë me ne përvojën e tyre g [...]
‘Më kanë marrë triçiklin e dytë brenda katër ditësh’, i mituri rom denoncon dhunën e policisë

‘Më kanë marrë triçiklin e dytë brenda katër ditësh’, i mituri rom denoncon dhunën e policisë

Një ngjarje jonormale ka ndodhur ditën e pardjeshme në qytetin e Tiranës, ku një i mitur rom shihet në një video amatore duke shkatërruar triçiklin e [...]
Drizë, Fier/ Mobilizimi i banorëve rom për të kërkuar të drejtat bazike, nxiti bashkinë të marrë masa

Drizë, Fier/ Mobilizimi i banorëve rom për të kërkuar të drejtat bazike, nxiti bashkinë të marrë masa

Organizata “Drejtësi Sociale” dhe  TIRC organizuan një takim me banorët rom të Drizës në Fier, për të diskutuar mbi hapat që ndërmorën gjatë këtyre dh [...]
“Edhe dy ditë kohë qeverisë”, pedagogët protestë para Korpusit, kreu i Sindikatës: Hyjmë në grevë urie nëse nuk marrim zgjidhje

“Edhe dy ditë kohë qeverisë”, pedagogët protestë para Korpusit, kreu i Sindikatës: Hyjmë në grevë urie nëse nuk marrim zgjidhje

Pedagogët kanë paralajmëruar grevë teksa protestojnë sërish sot për të kërkuar të drejtat e tyre. Kreu i sindikatës së pedagogëve, Sandër Kovaçi tha [...]
Shqipëria drejt kaosit, Banka Botërore: Përkeqësim i ekonomisë familjare nga rritja e çmimeve

Shqipëria drejt kaosit, Banka Botërore: Përkeqësim i ekonomisë familjare nga rritja e çmimeve

Banka Botërore thotë se rritja e çmimeve në Shqipëri do të përkeqësojë jetesën e familjeve shqiptare. Banka Botërore raporton se në këtë situatë ekono [...]
Elbasan/Aksidenti në lagjen ‘5 maji’, banorët e alarmuar në protestë, po rrezikohet jeta e fëmijëve

Elbasan/Aksidenti në lagjen ‘5 maji’, banorët e alarmuar në protestë, po rrezikohet jeta e fëmijëve

Pas aksidentit të regjistruar pasditen e së mërkurës në lagjen “5 maji”, ku një mjet përplasi një fëmijë 4 vjeç teksa po kalonte rrugën, komuniteti i [...]
Shëndetësia/ Pyetësori tregon problemet që hasin egjiptianët dhe romët

Shëndetësia/ Pyetësori tregon problemet që hasin egjiptianët dhe romët

Shëndetësia është një e drejtë themelore e njeriut. Sipas Ligjit Nr.10 107, datë 30.03.2009 “Për Kujdesin Shëndetësor në Republikën e Shqipërisë”: “Ç [...]
1 2 3 82 10 / 812 POSTS