Category: Mjekësi

1 2 3 4 10 / 40 POSTS

Arrestohen 2 mjekë nga policia e Fierit / Emrat e mjekëve që pranuan ryshfet…

Arrestohen dy mjekë nga policia në Fier, pasi ata u denoncuan në një emision investigativ se merrin ryshfet. Në përfundim të veprimeve hetimore, u b [...]
Një mollë në ditë, mban doktorin larg. Mit apo Fakt?

Një mollë në ditë, mban doktorin larg. Mit apo Fakt?

Të gjithë e dinë shprehjen e njohur, "Një mollë në ditë e mban mjekun larg ". Kjo u krijua për herë të parë në 1913, bazuar në një fjalë të urtë që n [...]
Covid-19/ Rreziku i mpiksjes së gjakut në tru, virusi apo vaksinat…

Covid-19/ Rreziku i mpiksjes së gjakut në tru, virusi apo vaksinat…

Studiuesit britanikë të enjtën dolën në përfundimin se rreziku i mpiksjes së gjakut në tru nga COVID-19 është shumë më i lartë  sesa ai i mpiksjes nga [...]
Çertifikata shëndetësore për lëvizjen e lirë të sigurtë në BE/ Kush janë vendet që përfitojnë?

Çertifikata shëndetësore për lëvizjen e lirë të sigurtë në BE/ Kush janë vendet që përfitojnë?

Komisioni Evropian ka hedhur propozime për të krijuar një Certifikatë të Gjelbër Dixhitale për të lehtësuar "lëvizjen e lirë të sigurtë" brenda BE-së [...]
Ndani përvojën tuaj: Problemet gjatë lindjes së foshnjave

Ndani përvojën tuaj: Problemet gjatë lindjes së foshnjave

Ne duam të dëgjojmë nënat, familjarët dhe miqtë e tyre, të cilët kanë dëshirë të ndajnë me ne përvojën e tyre dhe të na ndihmojnë të investigojmë sh [...]
Vdekja e pacientit në karrige, reagon QSUT pas deklaratave tronditëse të vajzave të viktimës

Vdekja e pacientit në karrige, reagon QSUT pas deklaratave tronditëse të vajzave të viktimës

  Pak kohë pasi dy vajzat e Rifat Lolos denoncuan para ambienteve të spitalit Infektiv mungesën e shërbimit nga punonjës shëndetësor, duke shkak [...]
Iu vdes babai në Infektiv, flasin dy vajzat: E lanë në karrige, mos i sillni prindërit këtu, kemi prova nga brenda, jepni para”

Iu vdes babai në Infektiv, flasin dy vajzat: E lanë në karrige, mos i sillni prindërit këtu, kemi prova nga brenda, jepni para”

Dy vajzat e një pacienti që ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv, kanë bërë një deklaratë tronditëse për gazetaren e Fax Neës Fjona Çela, ku shprehen [...]
Shqipëria, sa pak shpenzime për  shëndetësinë në kohë pandemie

Shqipëria, sa pak shpenzime për shëndetësinë në kohë pandemie

Kohët e vështira që po kalojmë, për shkak të  pandemisë, Covid-19, i kanë shtuar  vështirësitë dhe kostot e jetesës.  Janë rritur  shumë,  për çdo fam [...]
Nipi viktimës/ Vdiq nga Covid-19, pa i bërë tamponin

Nipi viktimës/ Vdiq nga Covid-19, pa i bërë tamponin

“Vdiq nga Covid-19, pa ju bere tamponi. Asnje konfirmim nga spitali infektiv si ndodhi. Nuk kemi fuqi te zbardhim te verteten. 5 dite xhaxhai u mjekua [...]
Brataj/ Ja sa kushton mjekimi në fazat fillestare (video)

Brataj/ Ja sa kushton mjekimi në fazat fillestare (video)

Mbrëmjen e djeshme gjatë emisionit Opinion z. Brataj (shefi urgjencës) u shpreh sesa kushton mjekimi ne fazën fillestare për një person të prekur me C [...]
1 2 3 4 10 / 40 POSTS