Category: SHKENCË

1 2 3 16 10 / 159 POSTS
“Ricikluesit”, ekspozitë fotografie me çaste nga sakrifica e mbijetesës (Foto Galeri)

“Ricikluesit”, ekspozitë fotografie me çaste nga sakrifica e mbijetesës (Foto Galeri)

Ekspozita me fotografi, ”Fragmente nga jeta e përditshme e mbledhësve të mbetjeve të riciklueshme. Sfidat dhe sakrificat në mungesë të një pune formal [...]
“Thuaja emrin”/ Elbasan, Marshim për vrasjen makabër të Liljana Buzos  dhe të të gjitha grave të rëna nga dora e bashkëshortëve të tyre

“Thuaja emrin”/ Elbasan, Marshim për vrasjen makabër të Liljana Buzos dhe të të gjitha grave të rëna nga dora e bashkëshortëve të tyre

“Thuaja emrin”, “Mos e vrit nënën time”, “Dhuna në familje është krim”,  ishin disa nga thirrjet e aktivisteve, grave, vajzave dhe qytetarëve që i’u b [...]
Raporti rajonal: Shqipëria zotëron shumicën e faktorëve që mundësojnë kapjen e shtetit, grupet përdorin entet publike “për të luftuar” njëri-tjetrin

Raporti rajonal: Shqipëria zotëron shumicën e faktorëve që mundësojnë kapjen e shtetit, grupet përdorin entet publike “për të luftuar” njëri-tjetrin

Në Shqipëri, mundësitë për kapjen e shtetit nga grupet e interesit janë më të mëdha se kudo në rajon, raportohet në një studim të fundit që publikoi L [...]
Shqipëria dhe lufta për lirinë e Shtypit, një nga vlerat themelore demokratike të BE-së.

Shqipëria dhe lufta për lirinë e Shtypit, një nga vlerat themelore demokratike të BE-së.

3 Maji  është Dita Botërore e Lirisë së Shtypit, shpallur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në vitin 1993. Liria e shtypit është një [...]
Komuniteti rom dhe egjiptian përballë ndotjes së ajrit e ujit/90% e tyre janë gati të reagojnë

Komuniteti rom dhe egjiptian përballë ndotjes së ajrit e ujit/90% e tyre janë gati të reagojnë

Komuniteti rom dhe egjiptian përballen me sfida të shumëllojshme në përditshmërinë e tyre. Si të mos mjaftonte varfëria, papunësia, diskriminimi, segr [...]
Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve:  Njihni historinë, domethënien dhe rëndësinë e 1 Majit

Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve: Njihni historinë, domethënien dhe rëndësinë e 1 Majit

Dita Ndërkombëtare e Punës shënohet çdo vit më 1 Maj për të shënuar arritjet e punëtorëve dhe për të përhapur ndërgjegjësimin rreth shfrytëzimit. E nj [...]
Çfarë e shkaktoi zjarrin në qendrën tregtare ku vdiq Arjan Sala/ Del ekpertiza përfundimtare

Çfarë e shkaktoi zjarrin në qendrën tregtare ku vdiq Arjan Sala/ Del ekpertiza përfundimtare

Zjarri në magazinën e qendrës tregtare ku humbi jetën Arjan Sala  u shkaktua nga shkëndija elektrike e një neoni të vjetër. Sipas konkluzioneve përf [...]
Kandidati Debreshi akuza KQZ-së: “Na keni diskriminuar”

Kandidati Debreshi akuza KQZ-së: “Na keni diskriminuar”

Elton Debreshi, minatori nga Bulqiza, që kandidoi në zgjedhjet e përgjithshme si “i pavarur” për qarkun e Dibrës, nuk arriti të realizonte objektivin [...]
Gjatë muajit të Ramazanit ofrohen bukë falas për njerëzit në nevojë

Gjatë muajit të Ramazanit ofrohen bukë falas për njerëzit në nevojë

Një furrë buke në rrugën Riza Cerova , Tiranë do të ofrojë  bukë falas për njerëzit në nevojë gjatë gjithë muajit të Ramazanit. Pronarja e furrës së [...]
Masat anti-Covid/ Komisioni i Apelit lë në fuqi gjobën 50 milion lekë për Elton Debreshin, ndërkohë Rama fton qytetarët t’i bashkohen festës së fitores së PS

Masat anti-Covid/ Komisioni i Apelit lë në fuqi gjobën 50 milion lekë për Elton Debreshin, ndërkohë Rama fton qytetarët t’i bashkohen festës së fitores së PS

Vazhdon te jetë në fuqi masa 50 milion lekë gjobë për Elton Debreshin, kandidatin e pavarur për deputet në zgjedhjet e 25 Prillit. Kjo masë administr [...]
1 2 3 16 10 / 159 POSTS