Category: KULTURË

1 2 3 10 / 26 POSTS
Shuhet mjeshtri i madh i muzikës

Shuhet mjeshtri i madh i muzikës

“Mjeshtri i Madh” i violinës Hetem Qerimaj është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare. Lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të virtuozit të dashur për g [...]
Presidenti Meta dekoron mjeshtrin rom të muzikës popullore

Presidenti Meta dekoron mjeshtrin rom të muzikës popullore

Klarinetisti i njohur Hekuran Qerimi Xhambali dekorohet nga Presidenti i Republikës z. Ilir Meta me titullin “Mjeshtri i madh”, në shenjë vlerësimi pë [...]
America’s got talent/ Dy vëllezërit shqiptarë habisin publikun dhe jurinë

America’s got talent/ Dy vëllezërit shqiptarë habisin publikun dhe jurinë

Show i talenteve i njohur në të gjithë botën “America’s Got Talent” ka marrë pak aromë shqiptare. Në të morën pjesë dy vëllezërit Balla, Artani dhe Ar [...]
Media for All/ Programi i “British Council” që mbështeti rreth 200 në Ballkan

Media for All/ Programi i “British Council” që mbështeti rreth 200 në Ballkan

Prej dy vitesh British Council nëpërmjet programit "Media for All" ka mbështetur rreth 200 media në shtetet e ballkanit për rritjen e kapaciteteve dhe [...]
Kthehet “Selector PRO”  forumi ndërkombëtar muzikor/Transmetimi i drejtpërdrejt në Shkurt

Kthehet “Selector PRO”  forumi ndërkombëtar muzikor/Transmetimi i drejtpërdrejt në Shkurt

Në vitin 2021, British Council Ukraine dhe Music Export Ukraine u bënë dixhitale për Selector PRO, dhe formati funksionoi aq mirë dhe u vendos  të vaz [...]
Studimi i fundit/Prindërit duhet të luajnë video lojëra më shumë me fëmijët e tyre

Studimi i fundit/Prindërit duhet të luajnë video lojëra më shumë me fëmijët e tyre

Në hijen e trashëgimisë së rëndë të pandemisë nga Covid-19, shumë vende janë përpjekur të përmbledhin gjërat e mira që janë bërë gjatë periudhës së bl [...]
“Fast & Furious”, martohet vajza e aktorit të ndjerë Paul Walker: Vin Diesel e shoqëron në altar

“Fast & Furious”, martohet vajza e aktorit të ndjerë Paul Walker: Vin Diesel e shoqëron në altar

Modelja 22-vjeçare, Meadow Walker, vajza e Paul, aktorit që humbi jetën në një aksident tragjik fatal, është martuar me Louis Thornton-Allan. Ceremoni [...]
Dhëndër Indian? Ja si reagon mamaja… (Video)

Dhëndër Indian? Ja si reagon mamaja… (Video)

Ditën e djeshme në emisionin "Mam po ti", ku marrin pjesë këngëtarë të rinj dhe votohen nga nënat e tyre, performoi një vajzë me një këngë indiane. E [...]
Mesazhi në një shishe nga fëmijët japonezë në vitet ‘80 arrin në plazhin e Havait pas 37 vjetësh

Mesazhi në një shishe nga fëmijët japonezë në vitet ‘80 arrin në plazhin e Havait pas 37 vjetësh

Nëntëvjeçarja Abbie Graham u befasua kur shkoi për një shëtitje në një plazh Havai me prindërit e saj. Familja hasi një shishe misterioze që mbante n [...]
I fejuari i Britney Spears i përgjigjet Octavia Spencer mbi shakanë e kontratës paramartesore

I fejuari i Britney Spears i përgjigjet Octavia Spencer mbi shakanë e kontratës paramartesore

Sam Asghari i ka thënë Octavia Spencer se ai nuk ka "ndjenja me zor" pasi ajo me shaka e këshilloi Britney Spears të bënte një kontrate para se të mar [...]
1 2 3 10 / 26 POSTS