Category: SHQIPËRIA

1 2 3 4 5 129 30 / 1285 POSTS
Akademia e Studimeve Albanologjike në rrezik “gllabërimi” nga Akademia e Shkencave

Akademia e Studimeve Albanologjike në rrezik “gllabërimi” nga Akademia e Shkencave

Akademia e Studimeve Albanologjike rrezikon shkrirjen e saj sipas një projekt vendimi të publikuar në media. Ky projekt vendim i Këshillit të Ministra [...]
Pagat e deputeteve kapin majat: 7.8 herë më e lartë se paga minimale

Pagat e deputeteve kapin majat: 7.8 herë më e lartë se paga minimale

Komisioni i Ekonomisë vendosi ditën e djeshme që të rrisë pagat për ministrat dhe deputetët së bashku me 130 mijë punonjësit e administratës shtetëror [...]
Raporti i ERRC 2023/Gjuha e urrejtjes ndaj komunitetit Rom dhe Egjiptian prezente në media

Raporti i ERRC 2023/Gjuha e urrejtjes ndaj komunitetit Rom dhe Egjiptian prezente në media

Në raportin vjetor të European Roma Rights Centre(ERRC) mbi sfidimin e antixhipsizmit dixhital, online dhe në media, Shqipëria vazhdon të cilësohet si [...]
Ndërron jetë Jani Rustemi, familja në dhimbje apelon për zbardhjen e rrethanave të vdekjes

Ndërron jetë Jani Rustemi, familja në dhimbje apelon për zbardhjen e rrethanave të vdekjes

Familja Rustemi përcolli sot në banesën e fundit djalin e tyre, Jani Rustemi, pas vdekjes së tij ditën e shtunë, në reanimacionin e QSUT në Tiranë. Sh [...]
Komuniteti Rom dhe Egjiptian në zgjedhjet 2023: pak informacion dhe pa përfaqësim, pjesëmarrje e ulët

Komuniteti Rom dhe Egjiptian në zgjedhjet 2023: pak informacion dhe pa përfaqësim, pjesëmarrje e ulët

Ndërsa ende pritet përfundimi i numërimit për mandatet e anëtarëve të këshillave bashkiakë, nga rezultatet paraprake dhe pjesëmarrja, vihet re një ul [...]
AMA reagon ndaj Top Channel: “Spartak Ngjela kurrë më në emisionin “Më lër të flas””

AMA reagon ndaj Top Channel: “Spartak Ngjela kurrë më në emisionin “Më lër të flas””

Pas denoncimit të organizatës Drejtësi Sociale pranë Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe Komisionerit për Mbrojtjen nga Diskriminimi, AMA ka vendos [...]
Bilanci i zgjedhjeve: problemet e mëparshme që përsëriten

Bilanci i zgjedhjeve: problemet e mëparshme që përsëriten

Zgjedhjet lokale të së dielës u karakterizuan me po të njëjtat probleme të zgjedhjeve të shkuara, pavarësisht investimit për aparatura të reja, votimi [...]
KRIIK: varfëri programore, asnjë fokus për gratë dhe minoritetet, gjuhë denigruese, vota e lirë nuk u garantua

KRIIK: varfëri programore, asnjë fokus për gratë dhe minoritetet, gjuhë denigruese, vota e lirë nuk u garantua

Në konferencën për shtyp të mbajtur ditën e sotme, Koalicioni për Reforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara (KRIIK) vuri theksin te problemet [...]
Celibashi mbron “14 majin”, procesi është më mirë se në 2021

Celibashi mbron “14 majin”, procesi është më mirë se në 2021

Komisioneri Ilirjan Celibashi ka dhënë detaje rreth ecurisë së procesit të numërimit të votave dhe shpalljen e rezultateve në shumë bashki. Në një dal [...]
Bie në 89% mbulesa vaksinale për fruthin në Shqipëri, ISHP ngre alarmin

Bie në 89% mbulesa vaksinale për fruthin në Shqipëri, ISHP ngre alarmin

Rritja e rasteve me fruth në Europë ka shtyrë Organizatën Botërore të Shëndetësisë t’iu tërheqë vëmendjen të gjitha shteteve që të marrin masat e duhu [...]
1 2 3 4 5 129 30 / 1285 POSTS